birgün

32° AÇIK

AVRUPA 19.06.2021 08:06

Almanya’dan Covid-19 aşıları olan kişilere ülkeye giriş izni

Almanya’dan Covid-19 aşıları olan kişilere ülkeye giriş izni

Dış Haberler Servisi

Covid-19 salgını nedeniyle zorunlu haller dışında ülkeye girişlere kısıtlamalar getiren Almanya hükümeti, aşısını tamamlamış Avrupa Birliği (AB) ülkesi vatandaşı olmayan kişilerin Almanya’ya girişini kolaylaştırmaya hazırlanıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Covid-19’a karşı aşılarını tamamlamış AB vatandaşı olmayan kişilerin 25 Haziran’dan itibaren ülkeye giriş yapmasının mümkün olacağı belirtildi. Bakanlığın açıklamasına göre, Almanya’ya seyahat için aşıların 14 gün önce tamamlanmış olması şartı aranıyor.

Bunun yanı sıra sadece Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından kullanım onayı verilen aşıları olanların ülkeye girişine izin verilecek. Bu aşılar ise BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson. Türkiye’de kullanılan Çin aşısı Sinovac ve Rusya’da geliştirilen Sputnik V’nin EMA’daki inceleme süreci devam ediyor.

EMA’nın kullanım onayı vermediği aşılara ilişkin olarak bakanlığın açıklamasında, “İncelemeler tamamlandığı zaman, benzer koruma standartlarına sahip aşılar için de uygulamanın genişletilmesi amaçlanmaktadır” denildi. Covid-19’un varyantlarının yoğun olarak görüldüğü bölgelerden gelenlerin ise ülkeye girişinde kısıtlamaların uygulanmasına devam edilecek. Buna göre, İngiltere, Brezilya veya Hindistan’dan gelenlerin zorunlu haller dışında Almanya’ya girişine izin verilmeyecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol