birgün

22° AÇIK

Almanya‘dan Osman Kavala‘ya insan hakları ödülü

GÜNCEL 18.02.2022 18:03
Almanya‘dan Osman Kavala‘ya insan hakları ödülü
Abone Ol google-news

BİRGÜN FRANKFURT

Almanya‘nın müzik kurumlarından Düsseldorf Tonhalle'nin verdiği insan hakları ödülünün bu yılki sahibi Osman Kavala oluyor.

Almanya‘nın dünya çapındaki klasik müzik grupları arasında yer alan Düsseldorf Senfoni Orkestrası‘na ev sahipliği yapan kültür merkezinin ödülü, 19 Mart 2020, Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan insan hakları konseri kapsamında düzenlenen bir törenle verilecek.

Kavala bizzat katılamayacağı için ödülü onun yerine Yeşiller partisinin önde gelen isimlerinden, Federal Tarım Bakanı Cem Özdemir alacak. Düsseldorf Senfoni Orkestrası‘nın Adam Fischer tarafından vereceği konserde Ludwig van Bethoofen‘un 9‘uncu Senfonisi icra edilecek.

Düsseldorf Tonhalle‘den yapılan açıklamada Kavala‘nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür'ün ulusal ve uluslararası işbirliklerinin de katısıyla Türkiye‘deki yerel kültür girişimlerini desteklediğine işaret edildi ve Kavala‘nın hakkında bir mahkeme kararı olmamasına rağmen dört yıldır hapiste tutulduğuna dikkat çekildi.

Kavala davasının hukuğa siyasi müdahalenin sarsıcı bir örneği olduğuna işaret eden Düsseldorf Senfoni Orkestrası‘nın Şefi Adam Fischer de "Burada insan hakları için mücadele eden bir insanın açıkça susturulmaya çalışıldığı ve cezalandırıldığı görülüyor“ dedi. Viyana, Londra, Paris, Milano başta olmak üzere dünyanın birçok yerindeki orskestralarda şeflik yapan ünlü müzisyen Fischer, aynı zamanda insan hakları için mücadelede aktif olarak yer alan sanatçılar arasında yer alıyor.

İlk kez 2016 yılında verilmeye başlanan ödülün daha önceki sahipleri arasında dünyanın bir çok yerinde muhtaç durumda olan insanlara sağlık hizmeti veren örgütlerden Sınır Tanımayan Hekimler Örgütü ve Sınır Tanımayan Muayenehane, çevre koruma hareketi Fridays for Future, internetteki suistimallerle mücadele amacıyla faaliyet gösteren Viyana merkezli Mimikama derneği yer alıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol