birgün

26° AÇIK

Almanya'dan Türkiye'nin NATO tutumuna ilişkin açıklama: Sonunda ikna edeceğiz

Almanya Savunma Bakanı Christine Lamprecht, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine olumsuz tepki gösteren Türkiye'nin, ikna edileceğini söyledi. Lamprecht, "Bu iki ülkenin NATO'ya üye olarak katılmaları, birliği güçlendirecek bir durum" dedi.

DÜNYA 17.05.2022 15:28
Almanya'dan Türkiye'nin NATO tutumuna ilişkin açıklama: Sonunda ikna edeceğiz
Abone Ol google-news

Almanya Savunma Bakanı Christine Lamprecht, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı olumsuz tutumu konusunda açıklama yaptı. Ankara’nın iki ülkenin üyeliklerini kalıcı olarak engellemeyeceğinden yola çıktığını söyleyen Lamprecht, "Bu iki ülkenin NATO’ya üye olarak katılmaları, birliği güçlendirecek bir durum" dedi.

Türkiye’nin bu bağlamdaki kaygı ve gerekçelerinin ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Lamprecht "Sonunda Türkiye’yi ikna edeceğimize kesinlikle inanıyorum" şeklinde konuştu.

Lamprecht Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ülkenin NATO'ya zenginlik katacağını söyledi.

Lampbecht, "Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girmesiyle ilgili tüm kararlar oy birliğiyle alınmalıdır. Bu nedenle Türkiye ile de çok yoğun bir şekilde görüşmemiz ve sunulan endişelerin veya argümanların da ciddiye alınması önemli ama sonuçta böylesine güçlü iki AB ülkesinin, Finlandiya ve İsveç'in, NATO'ya katılması NATO için bir zenginliktir. Türkiye'nin de buna ikna olacağına inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'nın, iki ülkenin NATO'ya katılımını desteklediğini vurgulayan Lambrecht, "Bizim iyi argümanlarımız var. Bu sadece Finlandiya ve İsveç için değil, NATO'nun da yararına olacak." ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol