birgün

7° PARÇALI BULUTLU

Almanya'dan Türkiye'ye çağrı: Olası kara harekatından vazgeçilmeli

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyine yönelik olası bir kara operasyonu konusunda vazgeçilmesi gerektiği çağrısı yaptı.

DÜNYA 01.12.2022 13:36
Almanya'dan Türkiye'ye çağrı: Olası kara harekatından vazgeçilmeli Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Romanya'nın Bükreş kentinde, NATO dışişleri bakanları toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

DW Türkçe'de yer alan habere göre; Türkiye'nin olası kara harekatına ilişkin konuşan Almanya Dışişleri Bakan Baerbock, terörizme karşı güç birliğinin, transatlantik ittifakın yeni güvenlik stratejisinde çok önemli bir yer tuttuğunu ve bunun İstanbul İstiklal Caddesi'nde yaşanan terör saldırısı için de geçerli olduğunu dile getirdi.

'TERÖRDEN KORUNMA FAALİYETLERİNDE DE ULUSLARARASI HUKUK GEÇELİRİDİR'

Tüm NATO üyelerinin, söz konusu olayın ardından Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu ifade eden Baerbock, 'terörden korunmanın başlıca amacının sivilleri korumak olduğunu ve bu yapılırken yeni şiddet olaylarının yeşereceği bir ortam oluşturulmaması gerektiğini' belirtti.

Uluslararası hukukun her koşulda gözetilmesi gerektiğinin altını çizen Baerbock, Bükreş'te yaptığı görüşmelerde Türkiye'deki durumla ilgili olarak, "Terörden korunma faaliyetlerinde de uluslararası hukuk geçerlidir, bu sebepten dolayı ısrarla, şiddet sarmalını tırmandırabilecek, Irak ve Suriye'de olası bir kara operasyonundan vazgeçilmesi çağrısında bulundum" dedi.

Baerbock'un açıklamalarını değerlendiren Mevlüt Çavuşoğlu ise, Türkiye'nin müttefiklerinden destek beklediğini ve "teröristlerin kurban gibi gösterilemeyeceğini" dile getirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol