birgün

16° AÇIK

Almanya Dışişleri Bakanı: Türkiye artık Almanya'dan Suriye'de kullanabileceği silah alamıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Türkiye artık Almanya'dan Suriye savaşında kullanabileceği silah alamıyor” dedi.

AVRUPA 27.07.2020 19:44
Almanya Dışişleri Bakanı: Türkiye artık Almanya'dan Suriye'de kullanabileceği silah alamıyor
Abone Ol google-news

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya’nın Almanya’nın dış politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Sputnik’in aktardığına göre Maas, artık Türkiye'ye deniz kuvvetlerinde kullanılanlar hariç silah vermediklerini söyledi.

Dünyanın dördüncü büyük silah ihracatçısı Almanya'nın Suriye ve Lübnan savaşlarına müdahil olan Türkiye'ye silah satışını niye tümden kesmediği sorusu üzerine Dışişleri Bakanı Maas, "Türkiye artık Almanya'dan Suriye savaşında kullanabileceği silah alamıyor. Artık sadece deniz kuvvetlerinde kullanılan silah veriyoruz" dedi.

Denizaltı satışı olup olmadığının sorulması üzerine ise Maas "Türkiye bir NATO müttefiki. Ankara'daki hükümet, ittifakın tamamının koruma altına alınmasını sağlayan görevler üstlendi" hatırlatmasını yaptı.

‘TÜRKİYE’NİN SURİYE’DE YAPTIĞI KABUL EDİLMEZDİR’

"Türkiye'nin Suriye'de yaptığı bizim için kabul edilmezdir. Dolayısıyla Almanya'nın silah ihraç etmesi için Türkiye'nin yaptığı çok sayıda başvuruyu artık kabul etmemekteyiz" şeklinde konuşan Maas, "Bu bir NATO müttefikine karşı atılmış çok ileri bir adımdır" dedi.

Daha önce Doğu Akdeniz ve Libya konusunda Türkiye'ye yönelik sert eleştiriler yöneltmiş olan Almanya Dışişleri Bakanı, AB'nin silah ambargosunu ihlal eden ülkelere yaptırım planlarıyla ilgili de konuştu.

Yabancı güçlerin Libya'ya silah göndermesine göz yummayacaklarını söyleyen Maas, şu uyarıda bulundu:

"Almanya, Fransa ve İtalya olarak ilk aşamada Libya'ya üçüncü ülkelerin talimatıyla silah gönderen şirketlere, AB yaptırımları uygulanması konusunda mutabakata vardık. Bunun sonuç vermemesi halinde, silah ambargosunu ihlal eden devletlere karşı da yaptırım uygulamaya hazır olmak zorundayız."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol