birgün

21° AÇIK

Almanya, Fransa ve İtalya liderlerinden Ukrayna’ya ziyaret

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Scholz, İtalya Başbakanı Draghi ve Romanya Cumhurbaşkanı Iohannis, Ukrayna’nın Kiev bölgesinde yer alan İrpin şehrine ziyaret gerçekleştirdi.

DÜNYA 16.06.2022 16:06
Almanya, Fransa ve İtalya liderlerinden Ukrayna’ya ziyaret
Abone Ol google-news

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, Ukrayna'nın İrpin şehrine ziyaret gerçekleştirdi.

Sabah saatlerinde başkent Kiev'e ulaşan Scholz, Macron, Draghi ile Iohannis, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın ilk günlerinde saldırılara uğrayan Kiev bölgesinde yer alan İrpin'deki yıkımı yerinde gördü.

Avrupalı liderlere, ziyaret esnasında Ukrayna Topluluk ve Bölge Geliştirme Bakanı Oleksiy Çernışov eşlik etti.

Almanya Başbakanı Scholz, burada yaptığı açıklamada, savaşın Ukrayna'da "korkunç" yıkımlara yol açtığını belirterek, “Tüm bunlar, Rusya'nın her şeyi yok etmeyi amaçlayan agresif savaşını gösteriyor. Kararlar alırken bunları hatırlamamız gerekiyor” dedi.

Macron, Iohannis, Scholz ve Draghi'nin Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile de görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, gıda güvenliği, silah ve Ukrayna'ya desteğin sağlanması gibi konular ele alınacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol