birgün

18° AZ BULUTLU

AVRUPA 26.09.2020 12:07

Almanya iklim grevi için sokakta

Dünya çapında gerçekleşen 6. İklim Grevi'nde Almanya'dan büyük katılım oldu. İklim aktivistleri Almanya'nın 2030 yılına kadar kömürden çıkışını gerçekleştirmesini istiyor.

Almanya iklim grevi için sokakta

BirGün / BERLİN

Dünya çapında gerçekleşen '6. İklim Grevi'ne 450'si Almanya'dan olmak üzere 3 bin 100 kent katıldı. Fridays For Future (Gelecek İçin Cumalar) hareketinin "Bir derece bile artmasın" adıyla düzenlediği iklim eylemlerine binlerce aktivist katıldı. Almanya'da katılımın Berlin'de 21 bin, Hamburg'ta 16 bin, Köln'de 10 bin ve Stuttgart'ta 9 bin olmak üzere yoğun olduğu kaydedildi. İklim aktivistleri, pandeminin başlangıcından bu yana ilk kez gerçekleşen büyük mitinglerde Paris Antlaşması ile düşürülmesi planlanan küresel ısınma rakamları için gereken adımların son derece yetersiz olduğuna dikkat çektiler. Alman hükümetine kriz bilinci içinde hareket etmesi ve 2030'a kadar kömürden çıkışı gerçekleştirmesi çağrısı yapan aktivistler, 2035’e kadar Almanya'nın iklim konusunda bütün sorumluluğunu yerine getirmesini istiyor.

KORONADAN SONRA İLK BÜYÜK EYLEM

Aktivistler Mart ve Nisan aylarında sanal mitingler düzenlemişler, Mayıs ayından itibaren ise küçük gruplar halinde protestolarına devam etmişti. Fridays For Future (Gelecek İçin Cumalar) Basın Sözcüsü Quang Anh Paasch, "Bugün dünya çapında yüzbinlerce insanla iklim adaleti için korona ile uyumlu bir şekilde greve gittik. Hafta sonu arkadaşlarımız kömür altyapısını bloke edecek ve salı günü de toplu taşıma işçileriyle sosyal açıdan adil bir hareketlilik geçişi için tekrar sokakta olacağız" dedi. Hamburg Fridays For Future temsilcisi Dalila Nouame de "Bütün engelleme girişimlerine rağmen, ülke çapında binlerce katılımcıyla güvenli mitingler yapmayı başardık. #FightEveryCrisis ve #KeinGradWeiter diyoruz" ifadelerini kullandı.

almanya-iklim-grevi-icin-sokakta-785417-1.

YAĞMURA RAĞMEN BİSİKLETLİ PROTESTO

21 bin kişinin toplandığı başkent Berlin`de gösteriler sabah saatlerinde, bisikletlilerden oluşan konvoylarla başladı. Öğlen saatlerinde ise binlerce kişinin katılımıyla Parlamento binası yakınında Berlin`in önemli sembollerinden Brandenburg Kapısı önünde miting düzenlendi. Yağmurlu hava şartlarına rağmen eylem alanına gelen pek çok kişinin toplu taşıma yerine bisiklet tercih ettikleri de gözlemlendi. Çeşitli konuşmalar ve müzik gösterileriyle öğleden sonraya dek devam eden eylemlerde, genç katılımcıların konuşmaları dikkat çekti. Özellikle pandemi sürecinde yaşanan yavaşlamanın doğaya ve iklime olan pozitif etkisi hatırlatılarak, iklim için daha fazla tedbir alınması gerekliliğinin de altı çizildi. Katılımcıların, tüm uyarıları dikkate alarak maske ve mesafe önlemlerini gerçekleştirdikleri görüldü.

HANNOVER’DE SEKİZ AYRI NOKTADA

Hannover'de kent merkezinin sekiz ayrı noktasında öğle saatlerinde başlayan iklim eylemi, saat 16'ya kadar devam etti. Gösterilere toplam 6 bin kişinin katıldığı kaydedildi. Gösterilerin odak noktası Raschplatz köprüsü oldu. Trafiğe kapatılan köprüde koronavirüs önlemlerine de dikkat edildiği görüldü. Eylem, sanatçıların katılımıyla festival havasına dönüştü. Eylemler sırasında kent merkezi araç trafiğine kapatılırken otobüs ve tramvay seferleri de durduruldu.

ESSEN'DE BİSİKLETLİ ŞEHİR TURU

"Gelecek için Cuma Günleri" hareketinin çağrısıyla Essen`de de yüzlerce aktivist biraraya geldi. Hirschlandplatz' da sabah 10 sıralarında başlayan gösteriler, akşam saatlerinde yüzlerce bisikletlinin gerçekleştirdiği şehir turuna dönüştü.

almanya-iklim-grevi-icin-sokakta-785418-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız