birgün

11° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 26.03.2021 15:28

Almanya ile Türkiye arasında saat farkı bire iniyor

Orta Avrupa'da yaz saati uygulaması muhtemelen son kez gerçekleşecek. Saatler, 28 Mart Pazar günü, sabah ikiden üçe alınacak.

Almanya ile Türkiye arasında saat farkı bire iniyor

BİRGÜN ALMANYA

Avrupa'da saatler 27 Mart Cumartesi gününü 28 Mart Pazar gününe bağlayan gece, bir saat ileri alınacak. Yaz saati uygulaması kapsamında saatlerin ikiden üçe alınmasıyla birlikte Türkiye ile Orta Avrupa arasındaki saat farkı bire inecek. Türkiye, Bakanlar Kurulu kararı ile 7 Eylül 2016 tarihinden itibaren yaz uygulamasını sürekli hale getirmişti.

Avrupa'daki yaz saati uygulaması, 28 Mart sabahında bir saat eksilme anlamına gelse de yaz aylarında gün ışığından daha çok yararlanmak amacıyla yapılıyor. Dijital aletlerin büyük çoğunluğunda saatler kendiliğinden yaz - kış uygulamasına geçiyor. Analog saatleri ise uygulamaya uygun olarak değiştirmek gerekiyor. Avrupa'da yaz saati uygulaması 31 Ekim 2021 günü sona erecek. 31 Ekim'de gerçekleşecek kış saati uygulamasında saatler üçten ikiye, geri alınacak.

AVRUPA UYGULAMAYA SON VERMEMİŞ MİYDİ?

Avrupa Parlamentosu'nda iki yıl önce, (AP) Avrupa Birliği’nde (AB) yaz saati uygulamasının kaldırılması için sunulan öneri, 410’a karşı 192 oyla kabul edilmişti. AP, yaz veya kış saati tercihini ise üye ülke parlamentolarına bırakmıştı. Üye ülkelerin uygulamalardan birinin kabulü konusunda 'nitelikli' çoğunluğa ulaşamamaları nedeniyle, kesin kararın ileri bir tarihe bırakıldığı kaydedildi. Almanya'nın da komşu ülkelerle ilişkilerini gözeterek uygulamaların birinden biri için kesin karar vermediği belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol