birgün

23° AZ BULUTLU

AVRUPA 07.02.2021 17:00

Almanya’nın kuzeyi kara teslim oldu

Ülkenin kuzeyinde kar fırtınası yaşamı durma noktasına getirdi. Berlin’i diğer eyaletlerle bağlayan tren hatlarında önemli kısıtlamalar oldu.

Almanya’nın kuzeyi kara teslim oldu

BirGün BERLİN

Almanya haftasonundan itibaren İskandinavya’dan gelen soğuk hava dalgasının etkisine girdi. Termometreler, cumartesiyi pazara bağlayan gece sıfırın altında 10 santigratı gösterdi.

Ülkenin kuzeyinde birçok yerde kar fırtınaları yaşamı durma noktasına getirdi. Berlin’i diğer eyaletlerle bağlayan tren hatlarında önemli kısıtlamalar yaşanıyor, Berlin-Frankfurt ve Berlin-Hannover ana tren arterlerinde ise ulaşıma ara verildi. Ülkenin özellikle orta kısımlarında kar fırtınaları karayolu ulaşımına da ağır darbe vurdu. Birçok otobanda ulaşım, kış hizmet ekiplerinin yoğun çabasıyla sağlanabiliyor. Bundesliga’da Pazar akşamı oynanması planlanan Bremen – Bielefeld müsabakası da iptal edildi. Berlin’de belediye ve sosyal hizmet kuruluşları, evsizlerin konaklatılması için yatak kapasitelerini artırdığını duyurdu, halk da söz konusu kişileri bu alanlara yönlendirmesi ve yetkililere haber vermesi konusunda destek olmaya çağrıldı.

almanya-nin-kuzeyi-kara-teslim-oldu-838953-1.

Şehirlerarası ulaşımı felç eden kar fırtınası şehirleri de beyaz bir örtüyle kapladı. Son yıllarda kar yağışına gittikçe daha az rastlanılan Berlin’de de insanlar, karın tadını çıkarmak için parklara akın etti. Yaz günlerinde Akdeniz plajlarını andıran Tempelhofer Feld birçok ailenin uğrak noktası oldu. Sosyal medyada ‘’Flockdown’’ başlığı altında, binlerce kişi kışla ilgili görüntüleri paylaşıyor.

Soğuk havanın bölgede etkisini en az bir hafta daha göstermesi bekleniyor.

Fotoğraflar: Egehan Ünlü

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol