birgün

15° KAPALI

AVRUPA 26.03.2020 00:13

Almanya’nın Türkiye kökenli Belediye Başkanı Onay koronavirüse yakalandı

Almanya’nın Hannover Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye kökenli Başkanı Belit Onay'ın koronavirüs testi pozitif çıktı

Almanya’nın Türkiye kökenli Belediye Başkanı Onay koronavirüse yakalandı

Halit Yaşar Demirbağ / HANNOVER

Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Belit Onay’ın (Yeşiller), koronavirüsü testi pozitif çıktı. Belit Onay’ın sözcüsü, Yeşiller politikacısının ilk belirtilerinin Pazartesi günü yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde gösterdiğini belirterek, önlem amaçlı testin sonucunun pozitif çıktığını söyledi. Kuzey Almanya Radyo Televizyon Kurumu’na (NDR) bilgi veren sözcü, evinde karantiya alınan Onay’ın Salı günü ateşinin hafif yükseldiğini ve kendisini halsiz hissettiğini belirtti. Belit Onay’ın başta yeni doğan bebeği olmak üzere ailesinin ise iyi olduğu kaydedildi.

İŞLERİ EVDEN İDARE EDİYOR

Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Onay ile Cumartesi gününden itibaren temasta bulunan kişilerin de karantinaya alındığı belirtildi. Belediyeden yapılan açıklamada Onay ile birlikte Hannover Belediyesi encümenlerinin de resmi işleri evlerinde yapmaya başladıkları ifade edildi. Belediye Encümeni Konstanze Beckedorf’un ise işine olağan şekilde devam ettiği kaydedildi. Karantinanın 6 Nisan’a kadar süreceği açıklandı. Geçtiğimiz günlerde Belit Onay ile görüşen Bölge Valisi Hauke Jagau ise, "Hastalık belirtim yok ve iyiyim, Şu anda enfeksiyonu kapıp kapamadığımı söyleyemeyeceğim gibi, şimdilik resmi işimi evden yapmaya devam edeceğim" açıklamasını yaptı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız