birgün

28° AÇIK

DÜNYA 18.06.2021 11:57

Almanya'nın yüzde 49.6'sı aşılandı

Alman Robert Koch Enstitüsü (RKI), Alman halkının yüzde 49.6’sının koronavirüse karşı bir kez aşı olduğunu açıkladı.

Almanya'nın yüzde 49.6'sı aşılandı

Almanya, koronavirüs salgını ile mücadelesinde aşı kampanyasını sürdürüyor. Alman Robert Koch Enstitüsü (RKI), ülkedeki aşılama kampanyasına ilişkin son verileri paylaştı. Almanya’da 27 Aralık tarihinden bu yana 63 milyon 633 bin 46 kişinin bir kez aşı olurken, aşı olanların oranının ise yüzde 49.6 olduğu açıklandı. Ülkede iki doz aşısını yaptıranların sayısı ise 23 milyon 916 bin 490’a ulaştı.

100 bin nüfuslu bir yerleşim yerinde 7 günde vaka sayısı 9 eyalette 10 vakanın altına indi.

Almanya İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek için ülkeye girişlerde kısıtlamalar getiren Alman hükümeti, aşısını tamamlamış Avrupa Birliği (AB) ülkesi vatandaşı olmayan kişilerin 25 Haziran'dan itibaren turist olarak veya iş seyahati için Almanya'ya giriş yapmasına imkan sağlanacak.

İngiltere, Brezilya veya Hindistan'dan gelenlerin zorunlu haller dışında Almanya'ya girişine izin verilmeyecek

Almanya, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından kullanım onayı verilen aşıları yaptıran kişilerin ülkeye girişine izin verecek. AB tarafından BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşırları kabul edilirken Türkiye'de kullanılan Çin aşısı Sinovac ve Rusya'da geliştirilen Sputnik V'nin EMA'daki incelemeleri devam ediyor.

Almanya’da son 24 saatte bin 76 yeni vaka tespit edilirken, 91 kişi hayatını kaybetti. (İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol