birgün

16° AZ BULUTLU

Almanya, nitelikli iş gücü çekmek için vatandaşlığı kolaylaştıracak

Uzmanların yaşanan iş gücü sıkıntısının önümüzdeki yıllarda ekonomik büyümeyi tehdit edebileceği uyarısında bulunduğu Almanya'da, hükümet vatandaşlığı kolaylaştırmak için yeni bir plan hazırladı.

AVRUPA 09.09.2022 15:16
Almanya, nitelikli iş gücü çekmek için vatandaşlığı kolaylaştıracak
Abone Ol google-news

Birçok sektörde iş gücü açığıyla baş etmeye çalışan Almanya, vatandaşlık sürecini hızlandırmayı planlıyor.

Euronews'in aktardığına göre, Almanya Çalışma Bakanlığı ülkesinin yurt dışından daha fazla nitelikli işçi çekebilmesi için göçmenlik için bürokratik engelleri azaltmak, vatandaşlık süresini kısaltmak ve çokuluslu vatandaşlığı kolaylaştırmak için yeni bir plan hazırladı.

Ekonomideki dijital değişimi, pandemiyi ve Ukrayna savaşının iş gücü piyasası için yeni zorluklara yaratan başlıca faktörler olarak tanımlayan hükümet çözümü göç yasasını modernize etmek ve eğitim imkanlarını iyileştirmekte görüyor.

"Birçok şirket için nitelikli iş gücü aramak "varoluşsal bir sorun" diyen Çalışma Bakanı Hubertus Heil bu eğilimin tersine çevirmek için "Almanya'nın nitelikli iş gücü için uluslararası rekabette cazip bir göçmen ülkesi" haline gelmesini sağlayacak yeni bir stratejik belge hazırladıklarını duyurdu. Ekonomi Bakanı Robert Habeck de stratejinin amacını "Göçe açık olmamız ve Almanya'nın ilginç ve yüksek nitelikli iş imkanlarıyla kozmopolit bir ülke olmasını teşvik etmemiz gerekiyor" ifadeleriyle özetledi.

VATANDAŞLIKLA İLGİLİ HANGİ DEĞİŞİKLİKLER ÖNGÖRÜLÜYOR?

Belgede göçmenlik için çerçeve şartların "yabancı nitelikli işçiler ve ailelerinin Almanya'da yaşamak ve çalışmak ister hale getirmek için" iyileştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu kapsamda çoklu vatandaşlığa izin verilmesi ve vatandaşlığın kolaylaştırması planlanıyor.

Buna göre, vatandaşlık başvurusu yapmak için ülkede yaşama süresi beş yıla düşürülecek, belirli uyum performansının tutturulması halinde ise bu süre üç yıl olacak. İşverenler bu kolaylıkların yanı sıra yabancı işçilerden dil becerilerini zaten yoğunluk içindeki yetkili kurumlar tarafından doğrulanması zorunluluğunun da kaldırılmasını talep ediyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol