Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, hükümetin enerjide Rusya'ya bağımlılığını ortadan kaldırmak için çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Rusya'ya enerji ambargosu uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin de açıklamalarda bulunan Habeck, Almanya'nın Rusya'ya enerji konusunda ambargo uygulamaya hazır olmadığını söyledi.

Almanya: Rusya'ya enerji ambargosu uygulamaya hazır değiliz

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, ülkesinin Rusya'ya enerji konusunda ambargo uygulamaya hazır olmadığını bildirdi.

Habeck, Federal Mecliste (Bundestag) yaptığı konuşmada, Alman hükümetinin enerjide Rusya'ya bağımlılığını ortadan kaldırmak için enerji kaynaklarını çeşitlendirmek konusunda yoğun çalışmalar yaptığını belirtti.

Almanya'nın enerji politikasına istikrar kazandırmaya çalıştıklarını söyleyen Habeck, "Bir daha asla şimdi olduğumuz kadar tek bir enerji tedarikçisine (Rusya) bu kadar bağımlı olmayacağız, enerji kaynaklarını çeşitlendireceğiz" dedi.

AMBARGO ALMANYA'DA ENERJİ GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATAR'

Bakan Habeck, ülkesinin Rusya'dan kömür, petrol veya doğalgaza acil bir ambargo uygulayacak durumda olmadığını belirterek, "Rusya'ya enerji ambargosu uygulamaya hazır değiliz. Ambargo, Almanya'da enerji güvenliğini tehlikeye atacaktır" diye konuştu.

Almanya, ihtiyacı olan doğalgazın yüzde 55'ini, ham petrolün yüzde 35'ini ve kömürün yüzde 45'ini Rusya'dan alıyor.

Almanya, Rus doğalgazına bağımlılığı azaltmak için inşa edilecek 2 LNG terminalinin 2 yıl içinde faaliyete geçmesini bekliyor. Terminaller, Brunsbüttel ve Wilhelmshaven kentlerinde inşa edilecek. Halihazırda terminali olmayan Almanya, Katar'dan doğrudan LNG sevkiyatı yapamıyor.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığı verilerine göre, Rusya'nın Kırım'ı ilhakından (2014) bu yana Almanya, Rusya'dan 170 milyar avroluk enerji ithalatı yaptı.

AA