birgün

18° AÇIK

Almanya Sağlık Bakanı Lauterbach: Ülkeyi zorlu haftalar bekliyor

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Omicron mutasyonu nedeniyle yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranının alarm verici olduğunu ifade ederek gelecek haftaların Almanya için oldukça zorlu geçeceğini söyledi.

AVRUPA 17.01.2022 12:06
Almanya Sağlık Bakanı Lauterbach: Ülkeyi zorlu haftalar bekliyor
Abone Ol google-news

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Üç doz aşının tüm mutasyonlara karşı ağır bir hastalık seyrinden koruduğunu söyleyen Lauterbach, yoğun bakım ünitelerindeki durumun alarm verici olduğunu ifade etti. Lauterbach, yoğun bakım ünitelerinin yanı sıra diğer birimlerin de ağır bir yükle karşı karşıya kalabileceğini kaydederek, bazı birimlerin hasta kabul edemeyecek duruma gelebileceği uyarısında bulundu.

AŞI ZORUNLULUĞU FEDERAL MECLİS'TE GÖRÜŞÜLECEK

Almanya’da aşı zorunluluğun getirilmesi isteğini yineleyen Lauterbach, ocak ayı sonunda Federal Meclis’te aşı zorunluluğunun görüşüleceğini belirtti.

Omicron mutasyonunun daha bulaşıcı olduğunu ve çok fazla temas halinde olan gençlerin bu varyanttan daha çok etkilendiğine dikkat çeken Alman Bakan, Omicron’un son mutasyon olmayacağını belirtti.

Gelecek haftaların Almanya için oldukça zorlu geçeceğini vurgulayan Lauterbach, “Ek bir koruma olmazsa halkımız ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Dolayısıyla aşıdan başka çıkış yolu yok” diye konuştu.

BASKIN VARYANT OMICRON

Öte yandan Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) açıkladığı raporda, 3-9 Ocak'ta incelenen yeni Covid-19 vakalarının yüzde 73'ünde Omicron varyantının tespit edildiği, vakalardaki Omicron payının son haftalardaki artışının sürdüğü aktarılmıştı.

Bu arada, Almanya Yoğun Bakım ve Acil Durum Derneğinden (DIVI) yapılan açıklamada, Covid-19’dan yoğun bakımda bulunanların sayısının kasım ortasından bu yana ilk kez 3 binin altına düşerek 2 bin 959’a gerilediği belirtilmiş, 1782 kişinin solunum cihazına bağlı olduğu kaydedilmişti.

AA-İHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol