birgün

23° AÇIK

Almanya Sağlık Bakanı: Resmi rakamlar Omicron'u doğru yansıtmıyor

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Omicron kaynaklı vaka sayısına dair resmi verilerin gerçek durumu yansıttığına ilişkin endişeleri olduğunu söyledi. Bakan Lauterbach, önemli verilerin eksik olduğuna işaret etti.

AVRUPA 29.12.2021 11:25
Almanya Sağlık Bakanı: Resmi rakamlar Omicron'u doğru yansıtmıyor
Abone Ol google-news

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Omicron kaynaklı vaka sayısına ilişkin resmi verilerin gerçek durumu yansıtmadığından endişeli. Bakan, önemli verilerin eksik olduğuna işaret etti.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Bild gazetesine yaptığı açıklamada Omicron varyantının yayılımına ilişkin dinamikler konusunda endişeli olduğunu söyledi. DW Türkçe'nin aktardığına göre; Lauterbach, az sayıda test yapılması ve geciken raporlamalar nedeniyle resmi rakamların Omicron kaynaklı vakaları doğru bir şekilde yansıtmadığını ifade etti.

VAKALAR YÜZDE 45 ARTTI

Almanya'da salgın verilerini takip eden ve hükümete de danışmanlık yapan Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) çok sayıdaki veri kaynağının sadece ülkedeki genel durumun bir resmini çizdiğini belirten Lauterbach, test kapasitesini artırmayı ve temaslı takibini de yeniden sıkılaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Lauterbach, en geç 7 Ocak'ta yapılacak Eyalat Sağlık Bakanları Toplantısı'na kadar daha gerçekçi bir tablo ortaya konulması gerektiğini ifade etti. Robert Koch Enstitüsü, bu yıl resmi tatiller nedeniyle veri akışında gecikmeler olduğunu ve daha az test yapıldığını açıklamıştı.

Öte yandan Almanya'da şu anda eksik olduğu belirtilen veriler de Almanya'da Omicron kaynaklı vaka sayısının hızla arttığını gösteriyor. Enstitü, salı günü bir önceki güne kıyasla Omicron vakalarının yüzde 45 arttığını açıkladı. Ülkede salı günü itibarıyla kayıtlara geçen toplam Omicron vaka sayısı 10 bin 443 oldu. Ayrıca Omicron varyantı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 4'e yükseldi.

Almanya'da uzmanları yaptığı model hesaplamalara göre önümüzdeki Mart ayında Omicron vakalarının sayısı 160 bin ila 240 bine yükselebilir. Geçen hafta haber portalı Spiegel'de yer alan hesaplamada, aynı senaryo içinde 8 bin kişinin de yoğun bakımda tedavi göreceği tahmin edildi. Ülkede şimdiye kadarki Omicron vakalarının sadece genom dizilimi ve varyanta özel PCR testleri ile tespit edildiğini belirten RKI de vaka sayısının aslında daha yüksek olabileceğini açıklamıştı.

Almanya'da şu anda pozitif vakaların sadece bir bölümüne varyant incelemesi yapılıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol