birgün

22° AÇIK

AVRUPA 17.02.2021 15:44

Almanya Sağlık Bakanı uyardı: Mutasyona uğramış koronavirüs hızla yayılıyor

Almanya Sağlık Bakanı Spahn, ülkede mutasyona uğramış Covid-19 varyantlarının hızla yayıldığını söyledi.

Almanya Sağlık Bakanı uyardı: Mutasyona uğramış koronavirüs hızla yayılıyor

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkede mutasyona uğramış yeni tip koronavirüs (Covid-19) varyantlarının hızla yayıldığı uyarısında bulundu.

Bakan Spahn, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsünün (RKI) pozitif çıkan 23 bin Covid-19 testini analiz ettiğini belirtti.

‘VAKA SAYILARI MUTASYONA RAĞMEN AZALDI’

"Veriler mutasyonların hızla yayıldığını gösteriyor" diyen Spahn, ilk kez İngiltere'de ortaya çıkan Covid-19'un görülme sıklığının iki hafta içinde yüzde 6'dan yüzde 22'nin üzerine çıktığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Spahn, RKI'nın verilerine göre ilk kez Güney Afrika'da görülen Covid-19 türüne rastlanma sıklığının ise yüzde 1,5 olduğunu kaydetti.

Covid-19'un yeni türlerinin hızla yayılmasına rağmen ülkedeki yeni vaka sayılarının düşmesinin cesaret verici olduğunu belirten Spahn, bunun da tedbirlerin etkisini gösterdiği anlamına geldiğini ve herkesin maske-mesafe kurallarına uymayı sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol