birgün

26° AÇIK

AVRUPA 19.07.2021 13:38

Almanya ve Belçika'daki sel felaketinde en az 190 kişi hayatını kaybetti

Almanya’da geçen hafta meydana gelen ve 180'den fazla kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde yetkililer halkı önceden uyarmadıkları gerekçesiyle eleştirildi.

Almanya ve Belçika'daki sel felaketinde en az 190 kişi hayatını kaybetti

Batı Avrupa'da son 20 yılın en büyük sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı en az 190'a yükselirken Almanya Başbakanı Angela Merkel felaketten en çok etkilenen Rheinland-Pfalz eyaletini ziyaret etti.

Hür Demokrat Parti Milletvekili Michael Theurer, meteorologların vaktinde yaptıkları uyarılıların ne yetkililer ne de kamu hizmeti veren yayıncılar tarafından yeteri şekilde yurttaşlara iletildiğini söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’i eleştiren Theurer, "Bu durum, İçişleri Bakanı Seehofer'in doğrudan kişisel sorumluluk taşıdığı önemli bir sistem arızasını ortaya koyuyor" ifadesini kullandı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Karl Lauterbach da doğa felaketlerine daha iyi hazırlanılması gerektiğini belirterek "Salgından korunmaya ne kadar hazırlıksızdıysak felaketlere karşı da o kadar hazırlıksızdık" değerlendirmesinde bulundu.

SİSTEMİN BÜYÜK BAŞARISIZLIĞI

Avrupa’nın sel uyarı sistemi olan EFAS’ı geliştirmesine katkı sunan İngiliz Hidroloji Profesörü Hannah Cloke da "The Times" gazetesine yaptığı açıklamada, 10 Temmuz'da, Almanya'nın batısındaki yıkıcı su baskınlarından dört gün önce EFAS ile Alman makamlarının uyarıldığını belirtti. İnsanların erkenden tahliye edilmemesinden dolayı Alman makamlarını eleştiren Cloke, "İnsanların tahliye edilmemiş olması ya da uyarıları alamamış olmaları bir şeylerin ters gitmiş olabileceğini gösteriyor" yorumunu yaptı. Cloke, selden önce gerekli olan tüm uyarıların yapıldığını belirterek halkın önceden uyarılmamasını "sistemin büyük başarısızlığı" olarak nitelendirdi.

Alman Meteoroloji Dairesi’nde çalışan Marcus Beyer de Twitter’dan yaptığı paylaşımda, günler öncesinden uyarılar yapıldığını, yağışların boyutunun modellemeler yapılarak gösterildiğini belirtti. Bu bilgilere rağmen bu kadar çok insanın korunamadığını ve hayatını kaybettiğini aktaran Beyer, "Kimseyi suçlamak istemiyorum, sadece anlamak istiyorum" ifadesini kullandı.

Kuzey-Ren Vestflaya Eyaleti İçişleri Bakanı Herber Reul ise uyarı sisteminde genel sorunların yaşanmadığını ancak erken uyarı sisteminde iyileştirmelerin yapılması gerektiğini ve bu gibi durumlarda insanlara önceden nasıl ulaşılacağının düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

Almanya Sivil Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi Başkanı Armin Schuster de federal düzeyde erken uyarı altyapısının işlediğini belirterek Alman Meteoroloji Dairesinin iyi bir uyarı yaptığını söyledi. Cep telefonu uygulamaları ve medya aracılığıyla 150 uyarı gönderildiğini anlatan Schuster, "Sorun, hangi yere hangi miktarda yağmur yağacağını yarım saat önceden söylemek çoğu zaman mümkün olmuyor. Sel bölgelerindeki insanların sirenlerle nerede uyarıldığını ve nerede uyarılmadığını şu anda söyleyemem" şeklinde konuştu.

Alman basınında, halkın sadece bir bölümünün sele karşı sirenlerle uyarıldığı, bunun da bazı bölgelerde sirenlerin bulunmaması veya bunların işlememesinden kaynaklandığı aktarıldı.

Selde çok sayıda kişinin evin giriş katlarında veya bodrum katlarında hayatını kaybettiği, bunun da insanların evlerinden erken çıkmamasından kaynaklandığı yorumları yapılıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol