birgün

7° AZ BULUTLU

DÜNYA 19.09.2019 07:32

Almanya’ya iltica başvuruları arttı

Almanya’ya iltica başvuruları arttı

Ülkede yaşanan siyasi baskı ve ekonomik kriz yurttaşların birer birer kaçmasına neden oluyor. 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurularının sayısı artış göstermeye devam ediyor.

Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) paylaştığı verilere göre 2019’un başından itibaren 7 bin 610 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Almanya’ya iltica başvurusu yaptı. 2016 öncesinde ilk on arasında yer almayan Türkiye, başvurularda dördüncü sıraya yükselirken istatistiklere göre başvuruların ön kabul oranında da artış görüldü. Almanya’ya yönelik iltica başvurularının yüzde 48,8’i ise işleme kondu.

DW’nin haberine göre, BAMF 2018 yılında Türkiye’den 10 bin 655 başvuru geldiğini, bu başvuruların yüzde 41,4’ünün işleme konmuştu. 2017 yılında da 8 bin 483 kişi başvuruda bulunurken, bu başvuruların yüzde 28,1’i kabul edilmişti. Bu yılın başından itibaren yapılan başvuruların aynı oranda seyretmesi halinde, Türkiye’den başvuruların bir yıl öncesine göre çok daha fazla olması bekleniyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız