BaFin'in Ziraat Bankası’nı kara para aklamaya karşı yasaya uyması için teftiş edeceği ve Ziraat Bank International AG'ye temsilci atanacağı iddia edildi. Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

'Almanya Ziraat Bankası'nı denetlemeye aldı' iddiası

Ziraat Bankası, Almanya Bankacılık Denetleme Kurulu'nun (BaFin) kara parayla mücadele kapsamında bankayı teftiş edeceği ve Ziraat Bank International AG’ye bir temsilci atanacağı iddialarını yalanladı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, BaFin kara parayla mücadeleyi kapsamında Ziraat Bankası’nı teftiş edecek. Alman kanunun ihlal edilmemesi için Ziraat Bankası’nın yurt dışı iştiraki Ziraat Bank International AG’ye bir temsilci atandı.

Habere göre, BaFin bu kararı Alman Kara Para Aklama İle Mücadele Kanunu’na riayet edilmesinin sağlanması için Ziraat Bankası International AG’ye verdiği emre bankanın uymaması üzerine aldı.

BaFin, Temmuz 2021’de Ziraat Bankası International AG’nin bazı kredi işlemleri ve bankanın bilançosuyla ilgili endişeleri nedeniyle Frankurt merkezli bu kurumla gerçekleştirdiğini duyurmuştu. O dönem Reuters’a konuşan bir kaynak, BaFin’in bu endişelerinden dolayı teftiş için bankaya bir özel müfettiş gönderebileceğini söylemişti.

Almanya'da 2001 yılından beri faaliyet gösteren Ziraat Bankası International AG'nin Berlin, Duisburg, Hamburg, Hannover, Köln ve Münih'te de şubeleri bulunuyor.

Ziraat Bankası International AG, 2019 yılında 18,8 milyon euro, 2020'de 14,3 milyon euro kâr açıkladı. Bankanın 2020 sonundaki toplam bilançosuysa 1,65 milyar euroydu.

ZİRAAT BANKASI'NDAN AÇIKLAMA

Ziraat Bankası söz konusu habere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada iddialar yalanlandı.

Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Ziraat Bank International AG İle İlgili çıkan Haberler Hakkında

Muhtelif yayın organlarında Almanya’daki iştirak bankamız Ziraat Bank International AG hakkında çıkan yanıltıcı ve yönlendirici haberler üzerine, açıklama yapılması gereği görülmüştür:

Bankamızın Almanya’daki iştiraki Ziraat Bank International AG’de, Alman Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin) tarafından 2021 yılında, 2018 yılında gerçekleştirilen denetim sonuçlarının gözden geçirilmesi maksadı ile yeni bir denetim gerçekleştirilmiştir. Haziran ayında tamamlanan denetimde; sistem altyapısı ve bankacılık iş süreçlerine ilişkin birtakım eksikliklerin devam ettiği, yazılım programında da geliştirme ihtiyacı bulunduğu, tespit edilmiştir.

Denetim neticesinde tespit edilen bulguların, öngörülen bulgu düzeltme takvimi içerisinde giderilmesi konusunda BaFin ile mutabık kalınmıştır. Kurum, denetimlerde tespit edilen bulguların mutabık kalınan takvim içerisinde giderilmesi sürecini gözlemek ve raporlamakla görevli olarak bağımsız bir denetim firmasını görevlendirmiştir.

Bağımsız denetim firmasının, iştirak bankamızın faaliyet ve karar alma süreçlerine müdahale görev ve yetkisi bulunmamaktadır. İştirakimiz, faaliyetlerine ilişkin tüm kararlarını, Alman Bankacılık Kanunu ve ilgili tüm düzenlemelere uygun bir şekilde, kendi bünyesinde ve tam bağımsız şekilde almaktadır. Denetim bulgularının giderilmesi süreci de üzerinde mutabık kalınan takvime uygun şekilde yürütülmektedir. Dolayısı ile Bankaya kayyum ya da Alman Kara Para Aklamanın Önlenmesi Yasası’na uyum sağlamak için temsilci atandığına yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Öte yandan Ziraat Bank International AG, gerçekleştirilen rutin bağımsız denetimler sonucunda Alman Kara Para Aklamanın Önlenmesi Yasası kapsamında herhangi bir yaptırım ya da cezaya da maruz kalmamıştır.

Ziraat Bank International AG, faaliyetlerini büyük bir hassasiyet çerçevesinde, yasal mevzuata uygun olarak sürdürmekte ve konuya yönelik olarak bankacılık sektöründe artan denetim gerekliliklerinin eksiksiz olarak yerine getirilebilmesini teminen teknolojik alt yapı yatırım çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.

Kamuoyuna Saygıyla duyurulur."