birgün

5° KAPALI

Altılı Masa dokuzuncu kez toplandı: "Tarihi bir çalışmaya imza attık"

CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi ve Demokrat Parti'den oluşan Altılı Masa, dokuzuncu kez Gültekin Uysal'ın ev sahipliğinde toplandı. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği önerisine ilişkin "Tarihi bir çalışmaya imza attık" denildi. Açıklamada ayrıca 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Süreci Yol Haritasını'nın da büyük bölümünün tamamlandığını aktarıldı.

SİYASET 28.11.2022 14:28
Altılı Masa dokuzuncu kez toplandı: "Tarihi bir çalışmaya imza attık"
Abone Ol google-news

CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi genel başkanları, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın ev sahipliğinde toplandı.

Uysal, Demokrat Parti Genel Merkezi'ndeki "Liderler Buluşması"na makam araçlarıyla ayrı ayrı gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu dışarıda karşıladı.

altili-masa-dokuzuncu-kez-toplandi-yazili-aciklama-yapilmasi-bekleniyor-1093477-1.

altili-masa-dokuzuncu-kez-toplandi-yazili-aciklama-yapilmasi-bekleniyor-1093478-1.

altili-masa-dokuzuncu-kez-toplandi-yazili-aciklama-yapilmasi-bekleniyor-1093479-1.

altili-masa-dokuzuncu-kez-toplandi-yazili-aciklama-yapilmasi-bekleniyor-1093480-1.

altili-masa-dokuzuncu-kez-toplandi-yazili-aciklama-yapilmasi-bekleniyor-1093481-1.

altili-masa-dokuzuncu-kez-toplandi-yazili-aciklama-yapilmasi-bekleniyor-1093514-1.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÇALIŞMASI AÇIKLANMIŞTI

Altı lider, toplantı öncesi anayasa değişikliği çalışmasının tanıtımında bir araya geldi.

Tanıtım toplantısı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla Bilkent Otel'de yapıldı.

Toplantıda çalışmayı yapan Komisyon üyeleri tarafından anayasa değişikliğine ilişkin hazırlanan metin, Genel Başkan yardımcıları tarafından okundu.

Açıklamaların ardından 6 Genel Başkan, hazırlanan anayasa değişikliği önerisi kitapçığıyla basın mensuplarına poz verdi.

TOPLANTI SONRASI YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada da Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği önerisine ilişkin "Tarihi bir çalışmaya imza attık" değerlendirmesi yapıldı. Açıklamada ayrıca 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Süreci Yol Haritasını'nın da büyük bölümünün tamamlandığını aktarıldı.

Ortak Çalışma Grubunun ara raporununun da müzakere edildiği bildirilen açıklamada, "Bu çalışmaların sonuçlarını önümüzdeki günlerde ortak taahhütlerimiz olarak kamuoyuyla paylaşacağız" denildi.

Ulusal güvelik vurgusu yapılan açıklamada, ''Sınırlarımızın korunması ve ulusal güvenliğimizin sağlanması dış politikada temel önceliğimizdir. Ancak, konuyu iç politikada istismar eden ve farklı toplumsal kesimleri düşmanlaştıran söylemlerin ve politikaların ulusal menfaatlerimize aykırı olduğuna inanıyoruz'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Milletimizi en geniş yelpazede temsil eden Altı Siyasi Parti Genel Başkanı olarak bugün Demokrat Parti ev sahipliğinde bir araya geldik. Altılı Masanın bu toplantısı öncesinde, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerimizi büyük bir heyecan ile kamuoyuna tanıttık.

Bizler Türkiye’nin yıllardır görmeyi umut ettiği tarihi bir çalışmaya imza attık. Anayasa’nın 84 maddesinde değişiklik yaparak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında uygulanan keyfi ve otoriter sistem yerine geçmişin sorunlarını da dikkate alarak yeni bir sistem öneriyoruz. Bizler ‘Yarının Türkiye’sinde etkin ve katılımcı bir yasama, istikrarlı ve hesap verebilir bir yürütme, bağımsız ve tarafsız bir yargı, kurumsal kültürün hakim olduğu bir kamu yönetimi ile kuvvetler ayrılığının tesis edildiği özgürlükçü, demokratik ve adil bir sistem inşa etme kararlılığımızı ortaya koyuyoruz.

"GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN"

Anayasa Değişikliği Önerisi çalışmasını hazırlayan Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonumuz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemle ilgili Anayasa değişikliği önerisine uygun olarak Meclis İçtüzüğü ve Siyasi Etik Kanunu hazırlıklarını sürdürmektedir. Ayrıca Anayasa değişikliği önerimizi tanıtmak, kamuoyunu bilgilendirmek ve müzakere kültürü ile tüm toplumsal kesimlerin önerilerini almak üzere ilgili komisyonumuz ziyaretler gerçekleştirip tüm ülkede sivil toplum buluşmaları tertip edecektir. Tüm vatandaşlarımızın da Anayasa değişikliği önerimizi www.altilimasa.biz isimli web sitesinden incelemelerini ve görüşlerini bizlerle paylaşmalarını bekliyoruz.

Bugün ayrıca, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Süreci Yol Haritasını da ayrıntılı bir biçimde değerlendirerek hazırlıklarımızın büyük bölümünü tamamladık.

"ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ORTAK TAAHHÜTLERİMİZ OLARAK KAMUOYUYLA PAYLAŞACAĞIZ"

Toplantımızda Ortak Çalışma Grubunun ara raporunu da müzakere ettik. Ortak Çalışma Grubu hazırlıklarını 9 ana başlık ve 72 alt başlıkta yoğun bir biçimde sürdürmektedir. Grup, 36 alt başlıkta çalışmalarını bitirmiş, 5 alt başlıktaki çalışmaları tamamlama aşamasına getirmiştir. Kalan alt başlıklardaki çalışmalar devam ettirilmektedir. Bu çalışmaların sonuçlarını önümüzdeki günlerde ortak taahhütlerimiz olarak kamuoyuyla paylaşacağız.

Bugün ayrıca iç ve dış politikadaki gelişmeleri de değerlendirdik. Hukukun yerine keyfiliğin hâkim olduğu iç ve dış politika uygulamaları ile ülkemizin ve milletimizin menfaatlerinin yerini iktidar ve ortaklarının şahsi çıkarları almıştır. Ekonomi, dış politika ve güvenlik konularında dar bir zümrenin ihtiyaçları öncelenerek milletimizin mağduriyetleri iktidar tarafından sıradanlaştırılmış, hatta buna alışılması gerektiği iktidarın temel politikası haline getirilmiştir.

İKTİDAR POLİTİKALARINA ELEŞTİRİ

Öte yandan, sınırlarımızın korunması ve ulusal güvenliğimizin sağlanması dış politikada temel önceliğimizdir. Bu bağlamda, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Emniyet güçlerimizin canları pahasına terörle mücadele etmelerini takdir ve minnet duygularıyla karşılıyoruz. Ancak, konuyu iç politikada istismar eden ve farklı toplumsal kesimleri düşmanlaştıran söylemlerin ve politikaların ulusal menfaatlerimize aykırı olduğuna inanıyoruz.

Biz Altı Siyasi Parti Genel Başkanı olarak, iktidarın, ülkemizi ve milletimizi savurduğu bu derin ekonomik ve siyasi kriz içinde sorumluluklarımızın farkındayız. Milletimizi demokrasiye, refaha ve huzura kavuşturma kararlılığındayız. Öncelikli hedefimiz bütün vatandaşlarımızı insan onuruna yaraşır bir yaşam ve refah standardına kavuşturmaktır."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol