birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Altın 2,5 yılın en düşük seviyesini gördü

Dolardaki yükselişin etkisiyle güç kaybına uğrayan Ons Altın 2,5 yılın dibinde işlem görüyor. Ons altın Nisan 2020'den bu yana gördüğü en düşük seviye olan 1626 dolara kadar geriledi.

EKONOMİ 26.09.2022 10:13
Altın 2,5 yılın en düşük seviyesini gördü Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Küresel merkez bankalarının sıkılaşma adımlarıyla erimeye devam eden altın, yeni haftanın ilk işlem gününde 2,5 yılın en düşük seviyesini test etti.

Küresel piyasalarda doların güçlenmesi tüm varlık sınıflarını baskılarken, emtia piyasasında da aşağı yönlü etki yarattı. Yeni haftanın ilk işlem gününde spot piyasada altının onsu 1.627 doların altını test etti.

Geçen hafta, küresel çapta merkez bankalarının yükselen fiyatları kontrol altına almak için faiz oranlarını artırmasıyla fon yöneticileri altında büyük oranda düşüş beklentisine girmiş ve değerli metal neredeyse dört yılın en sert haftalık kaybını yaşamıştı.

‘HALA AŞAĞI YÖNLÜ EĞİLİME SAHİP’

Önümüzdeki günlerde ABD enflasyon verilerinin açıklanması ve aralarında Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve New York Fed Başkanı John Wiliams’ın da olduğu yetkililerin yapacağı konuşmalarla piyasalarda yeni dalgalanmalar yaşanabileceği belirtiliyor.

Bloomberght’nin aktardığına göre, “Altın, doların ivme kazanmasını sürdürmesiyle hala aşağı yönlü bir eğilime sahip” diyen ABC Rafineri Kurumsal Piyasalar Küresel Direktörü Nicholas Frappell, “Spot altın 1600 dolar seviyesinde daha güçlü bir desteğe sahip olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol