birgün

13° PARÇALI BULUTLU

"Altın Elma" finalistleri belli oldu

22. Frankfurt Türk Film Festivali'nde "Altın Elma" uzun metrajlı film yarışmasının finallerine kalan 11 film belirlendi. Festivalin 2022 Yaşam Boyu Onur Ödülleri Nur Sürer ve Menderes Samancılar'a, Vefa Ödülü ise Renan Fosforoğlu’na atfen, ailesine verilecek.

AVRUPA 28.05.2022 11:12
"Altın Elma" finalistleri belli oldu
Abone Ol google-news

BirGün / ALMANYA

Frankfurt Kültürler Arası Transfer Derneği’nin düzenlediği 22 Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hessen Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanlığı, Frankfurt Başkonsolosluğu ile Frankfurt Belediyesi'nin desteğiyle 26 Haziran – 1 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin açılış filmi, Sinan Biçici’nin yönettiği “Sadece Bir Gece” filmi olacak. 2022 Yaşam Boyu Onur Ödüllerinin Nur Sürer ve Menderes Samancılar’a, Vefa Ödülü ise Renan Fosforoğlu’nun ailesine verilecek.

“Sesini yükselt – Dünyamızın ihtiyacı olan cesur filmler” mottosuyla gerçekleşecek festivalin programında, "Altın Elma" uzun metrajlı, kısa, belgesel ile üniversiteler arası film yarışmaları, son dönem Türkiye ve Avrupa’da çekilen filmlerin gösteriminin yanısıra, konserler, toplantılar ve söyleşiler de yer alıyor.

'SESİNİ YÜKSELT, DÜNYAMIZIN İHTİYACI OLAN CESUR FİLMLER!'

Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali Komitesi, Karaköy Novotel’de yapılan basın toplantısında festivalde yarışacak finalist eserleri açıklandı. Basın toplantısına Festival Kurucu Başkanı Hüseyin Sıtkı, Türk ve Alman jüri üyeleri, Festival ekibinin yanı sıra Festivalin 2022 Türkiye Proje Ortağı Film-San Vakfı yetkilileri ile, oyuncular, yapımcılar, yönetmen ve müzisyenler de katıldı. Bu yıl 22.’si yapılacak olan Festivalin mottosunun ise “Sesini yükselt – Dünyamızın ihtiyacı olan cesur filmler!” olduğunun altı çizildi.

altin-elma-finalistleri-belli-oldu-1021490-1.

NUR SÜRER, MENDERES SAMANCILAR, RENAN FOSFOROĞLU'NA PLAKET

Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı basın toplantısında, pandemi, savaşlar, iklim krizi gibi bir çok olumsuzluklarla karşı karşıya kalındığını ve her zamankinden daha çok umuda, cesarete ve mücadele gücüne ihtiyaç olduğunu belirterek, “Sinemanın şüphesiz kaliteli bir yaşama katkısı büyük. Festivalimiz de bu anlamda bir çok film sunuyor. Bu yüzden de 22.’sini gerçekleştirdiğimiz bu yıl ki festivalimizin mottosunu ‘Dünyamızın ihtiyacı olan cesur filmler- sesini yükselt-” olarak belirledik” dedi. Türk sinemasını en iyi bir şekilde temsil etmek ve tanıtmak amacıyla festivali düzenlediklerine dikkati çeken Sıtkı, festivalin bugüne kadar çok sayıda filmi ve yüzlerce konuğu ağırladığını dile getirdi

Hüseyin Sıtkı, festivalin 2022 yılının yaşam boyu onur ödüllerini Nur Sürer ve Menderes Samancılar , vefa ödülünün ise Renan Fosforoğlu’na verileceğini de duyurdu.

'TÜRKİYE İLE DERİN BAĞIM VAR'

Film-San Vakfı Başkanı ve festivalin Türkiye proje ortağı Engin Çağlar da 1968'den itibaren sinema sektörünün içinde olduğunu söyledi. Festival ekibinde yer almaktan mutlu olduğunu kaydeden Çağlar, "Frankfurt çok önemli bir yer. Ben dört sene Almanya'da üniversite okudum. Almancayı da iyi konuştuğum için bir süre de festivalin içinde olacağım düşüncesindeyim. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum. Yüzleriniz gülmeye devam etsin" diye konuştu. İlk kez 1989'da, öğrenciyken Türkiye'ye geldiğini söyleyen 22. Frankfurt Türk Film Festivali Uzun Metraj Ana Jüri Başkanı Dirk Schaefer, 2,5 yıl aranın ardından yeniden İstanbul'da olduğu için mutluluk duyduğunu belirterek, "Türkiye ile çok derin bir bağım var" ifadelerini kullandı. Hayatında sinemanın önemini anlatan ve sinema alanındaki çalışmalarına değinen Schafer, festivalin çok zengin bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkacağını kaydetti.

'FESTİVALLERDE FİNALİST OLMAK ÖNEMLİ'

Üniversiteler Arası Kısa Film Ana Jüri Başkanı, yönetmen Ali İlhan ise ilk kez bir jüriye başkanlık ettiğini belirterek, şunları söyledi: “İnanılmaz bir sorumluluk hissediyorum. Benim de yolculuğum kısa filmle başladı. İlk filmimi çektikten sonra bütün festivallere heyecanla yolluyordum. Bu nedenle festivallerde finalist olmanın ve ödül almanın ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bu nedenle jüri olarak bütün filmleri dikkatle değerlendirdik.”

altin-elma-finalistleri-belli-oldu-1021489-1.

11 FİLM, "ALTIN ELMA" ÖDÜLLERİ İÇİN YARIŞACAK

Festivalin Türkiye koordinatörü Serap Gedik'in verdiği bilgiye göre festivalin uzun metraj film yarışmasına 31 filmin başvurdu. Görsel ve teknik uygunlukları incelenerek seçilen 26 filmin Yasemin Sezgin, Cüneyt Turgut ve Şan Bingöl’den oluşan seçici kurula iletildi. Seçici kurulun değerlendirmeleri sonucunda seçilen 11 film, Dirk Schaefer başkanlığındaki ana jüriye yollandı. Ana jüride Dirk Schaefer'in yanısıra Susanne Schmitt, Doris Hepp, Murat Selen, Emre Oskay, Selen Uçer, Muhammet Uzuner yer alıyor. Ana jürinin değerlendirme yaptığı 11 filmi alfabetik sırayla şu filmler oldu: Beni Sevenler Listesi, Bir Nefes Daha, Çatlak, Daha İyi Bir Yarın, Klonike, Koridor, Kumbara, Okul Traşı, Sabırsızlık Zamanı, Sardunya, Sen Ben Lenin Festivalde en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, en iyi müzik, en iyi kadın ve erkek oyuncu olmak üzere 7 dalda verilecek ödüller 1 Temmuz 2022 tarihindeki ödül töreninde kamuoyu ile paylaşılacak.

BELGESEL KATEGORİSİNE BAŞVURAN FİLM SAYISI 197

Belgesel dalında ise başvuru yapan film sayısı 197 oldu. Yine teknik ve görsel olarak şartnameye uygunluklarına bakılarak seçilen 61 film, Kıvanç Terzioğlu, Nuriye Arı, Burak Ateş ve Oğuzhan Yıldız’dan oluşan kısa film seçici kuruluna iletildi. Seçici kurulun değerlendirmesi sonrasında ise 27 film seçilerek İranlı yönetmen Zöhre Zamani başkanlığındaki Dr.Ebru Özyurt, Nilüfer Açıkalın, Jonas Eglert Gülçin Wilhelm’den oluşan belgesel Ana Jürisine iletildi. Belgesel dalında ödül kazanan filmin 27 Haziran gecesi açıklanacağı belirtildi.

ÜNİVERSİTELER ARASI YARIŞMAYA 108 BAŞVURU

Festivalin üniversiteler arası kısa film yarışmasına Türkiye'den 91 başvuru gerçekleşti. Yine teknik ve görsel şartname uygunluğu kontrol edildikten sonra belirlenen 62 film, Mahmure Vaizoğlu, Yiğit Armutoğlu, Nagehan Onat ve Hikmet Aydoğan’dan oluşan seçici kurula iletildi. Seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda da 15 film, Cansel Elçin, Selin Kavak, Klaus-Peter Roth’tanoluşan ve başkanlığını yönetmen Ali İlhan’ın yaptığı kısa film ana jürisinin değerlendirmesine bırakıldı. Bu dalda Almanya’dan ise 11 film başvurdu ve ön değerlendirme sonrasında 3 film ana jüriye iletildi. Üniversiteler arası kısa film yarışmasında ödül kazanan Türk ve Alman filmleri de 27 Haziran gecesi yapılacak ödül töreninde açıklanacağı duyuruldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun