birgün

19° AÇIK

Altın fiyatları düşüşe geçti

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve enflasyondaki yükselişin güvenli liman talebini artırmasıyla geçen hafta ralli yapan altın fiyatları düşüşe geçti. Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 921 lira seviyesinde işlem görüyor.

EKONOMİ 15.03.2022 11:00
Altın fiyatları düşüşe geçti
Abone Ol google-news

Dün, ons altın fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 1,35 azalışla 927,9 liradan tamamladı.

Çeyrek altın 1.515 lira, Cumhuriyet altını da 6.236 liradan satılıyor.

1.930 dolara çekilerek 2 haftanın dibine inen ons altının fiyatı, önceki kapanışa göre yüzde 0,9'luk azalışla 1.933,4 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, dünya genelinde tüm zamanların en yüksek seviyelerinde seyreden enflasyon, jeopolitik gerilimler ve yaklaşan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı öncesinde oynaklığın arttığını söyledi.

Rusya ile Ukrayna arasında gerçekleştirilen müzakerelere yönelik iyimserliğin artması ve Fed'in yarınki toplantısında faiz artırımlarına başlayacağı beklentisiyle emtia fiyatlarının geri çekildiğini aktaran analistler, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 2,17 ile Haziran 2019'dan sonraki en yüksek seviyeyi test ettiğini dile getirdi.
Analistler, Rusya-Ukrayna savaşına dair iyimserlik artsa da henüz somut bir gelişme kaydedilmediğine dikkati çekerek, konuya ilişkin haber akışının gündemin odağında kalmaya devam ettiğini vurguladı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol