birgün

14° AÇIK

Altın Portakal'da ödüller sahiplerini buldu: Geceye konuşmalar damga vurdu

59. Altın Portakal Film Festivali'nde kazananlar belli oldu. En İyi Film Ödülü Özcan Alper'in "Karanlık Gece" filmine verilirken, En İyi Yönetmen ödülünün sagibi Emin Alper oldu. Emin Alper'in "Kurak Günler" filmi geceden 9 ödülle ayrıldı. Konuşmalarda iktidarın baskısına değinilerek, bu baskı karşısındaki toplumsal direnişlere selam gönderildi.

KÜLTÜR SANAT 08.10.2022 23:18
Altın Portakal'da ödüller sahiplerini buldu: Geceye konuşmalar damga vurdu Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film Ödülü"nü, Özcan Alper'in yönettiği "Karanlık Gece" kazandı.

Altın Portakal'ın ödül töreni, Antalya Spor Salonu'nda yapıldı.

Sunuculuğunu Nefise Karatay ve Yekta Kopan'ın yaptığı gece, Nükhet Duru konseriyle başladı.

BAŞKAN BÖCEK: SANATLA İYİLEŞTİK, ÇOĞALDIK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yaptığı konuşmada, geleneksel kortejle başlayan festivalin coşkusunun kentten ülkeye yayıldığını söyledi.

Sanatçılarla, yurt içinden ve yurt dışından gelen yüzlerce konukla güzel bir hafta geçirdiklerinin vurgulayan Böcek, şunları kaydetti:

"Sokaklarda buluştuk, salonları sinema aşkıyla doldurduk. Sanatla iyileştik, çoğaldık. Sevgiyle kucaklaştık. İyi ki varsın Altın Portakal, iyi ki varsın sinema. Yaşadığımız her gün, aldığımız kararların ne kadar doğru olduğunu gördük. Çünkü Türk sineması olmadan, sanatçılarımız olmadan Altın Portakal olamaz. O kendi değerleriyle güzeldir, kendi değerleriyle anlamlı. Onun için bir tarihtir, yaşı yarım asrı geçen bir çınardır. O özüyle bir dünya markasıdır. Ülkemizin uluslararası alandaki gurur kaynağıdır."

Böcek, sanata değer katan tüm sanatçılara ve festivale sahip çıkan sinemaseverlere, festival ekibine teşekkür etti.

KURAK GÜNLER 9 DALDA ÖDÜL ALDI

Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ödüllerine “Kurak Günler” filmi damga vurdu. “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Yardımcı Erkek”, “En İyi Müzik”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “Cahide Sonku Ödülü”, “SİYAD En İyi Film”, “Film-Yön En İyi Yönetmen” olmak üzere 9 dalda ödül kazandı.

Yönetmen Emin Alper (Kurak Günler)Yönetmen Emin Alper (Kurak Günler)

Ödül töreninde yapılan konuşmalarda Gezi tutsaklarına, Boğaziçi direnişine, İran’da mücadele eden kadınlara ve Cumartesi Anneleri'ne vurgu yapıldı.

EMİN ALPER: SADECE BOĞAZİÇİ DEĞİL, ZORBALIĞA DİRENEN HERKES KAZANACAK

En İyi Yönetmen Ödülü'nü alan Emin Alper, ödül konuşmasında jüri üyelerine teşekkür ederek başladı ve “Bu ödülü Şerif Gönen’den almak çok büyük bir onur” dedi.

“Çiğdem'den bahsedecektim ama o kendi adına konuştu” sözleriyle Çiğdem Mater’e selam gönderen Alper, ardından Boğaziçi Üniversitesi’ne ve iktidarın baskılarına değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Benim yönetmem olmamda Boğaziçi Üniversitesi'nin büyük bir katkısı vardır. Ülkesinin en güzide eğitim kurumunu ele geçirilecek bir kale olarak gören zorba bir zihniyetin saldırısı altında. Utanıyorum. Bu ülkenin bu nadide kurumuna yapılan saldırıdan gerçekten utanıyorum. Ama Boğaziçi Üniversitesi direniyor. Kazanacak. Sadece Boğaziçi Üniversitesi değil, zorbalığa karşı direnen herkes kazanacak. Gezi direnişçileri kazanacak. Hemen yanı başımızda diktatöre karşı direnen Ukrayna halkı kazanacak. Zalim mollalara direnen kadınlar kazanacak. Bütün bu direnişçiler tiranlara zorbalara şunları söylüyor: Kazanamayacaksınız. Tarih sizin yanınızda değil. Yıllar sonra hatıranızın önünde eğilecek kimseyi bulamayacaksınız."

BABAOĞLU: ÖZGÜRLÜK İÇİN MÜCADELEYE DEVAM

En İyi Yardımcı Erkek Ödülü alan Erol Babaoğlu, "Filmimiz coğrafyamızın erkek egemen dünyasına, adalet temsilcisinin çakallar sofrasına oturuşuna ve sonrasına kamerasını çeviren bir film. Bize kurtulmamız, iyileştirmemiz gereken zihniyeti gösteriyor hikayesiyle. O yüzden bu ödülü bu zihniyete karşı mücadele veren herkesle paylaşmak istiyorum. Erkeklik komplekslerini güçle ve sömürüyle bastırmaya çalışanlardan ve savaş çığırtkanlarından kurtulabilmemiz, çakallar sofrasından kalkabilmemiz için; ağır uykulardan uyunmamız, utanmayı, vidanı hatırlayarak adil ve çok sesli bir dünyayı kurabilmemiz için mücadele eden, üreten, varlığını ortaya koyan herkesle bu ödülü paylaşmak istiyorum. “Özellikle kadınlarla; İran'da özgürlük çığlıklarıyla sokakları dolduran, canlarını ortaya koyan, tarih yazan kadınlarla. Ve son olarak kent, kültür ve ekoloji mücadelelerinde her zaman en ön saflarda yer almış ekmek kadar temiz, su gibi aydın Mücella Yapıcı ile ve tüm Gezi tutsaklarıyla paylaşıyorum. Özgürlük için mücadeleye devam" dedi.

"En İyi Erkek Oyuncu Ödülü" LCV (Lütfen Cevap Veriniz) filmindeki rolüyle Cem Yiğit Üzümoğlu ve Kurak Günler filmindeki rolüyle Selahattin Paşalı aldı, "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünün sahibi ise Kar ve Ayı filmindeki rolüyle Merve Dizdar oldu.

Selahattin Paşalı (Kurak Günler)Selahattin Paşalı (Kurak Günler)

Dizdar, sanatçılara, ödül alanlara, katılanlara teşekkür ederek, film yaptıkları için gurur duyduklarını vurguladı.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü Merve Dizdar (Kar ve Ayı) aldıEn İyi Kadın Oyuncu Ödülünü Merve Dizdar (Kar ve Ayı) aldı

UYURKULAK: ÖDÜLÜ CUMARTESİ ANNELERİ'NE ADIYORUM

"En İyi Senaryo Ödülü", "Karanlık Gece" filmiyle Murat Uyurkulak ve Özcan Alper'e, "Cahide Sonku Ödülü ise "Kurak Günler" filmindeki rolüyle Çiğdem Mater'e gitti.

Murat Uyurkulak, "Çok teşekkür ederim, ben uzatmadan... Bugün günlerden Cumartesi, bu ödülü on yıllardır devletin kaybettiği evlatlarına, çocuklarına bir mezar arayan Cumartesi Annelerine ithaf ediyorum" diye konuşurken beraber sahneye çıkan Özcan Alper ise şunları söyledi: "Bu zor senaryo sürecinde benimle birlikte çalışan Murat Uyurkulak'a teşekkür etmek istiyorum çünkü çok büyük bir emek harcadı. Onun dışında evet, umarım belkide daha aydınlık senaryolar yazacağımız, daha eşit yurttaşlık temelinde, burada belediye başkanımız söyledi bi yüz yılı devirmişiz cumhuriyette, önümüzdeki yüz yılda umarım ki sadece birilerinin değil herkes için eşit yurttaşlık, kimsenin anadil hakkı için hâlâ konuşmak zorunda kalmadığı bir ülke diliyorum."

ÖZCAN ALPER'DEN ANLAMLI MESAJ

Özcan Alper de "Bu zor senaryo sürecinde benimle çalışan Murat Uyurkulak'a teşekkür etmek istiyorum. Onun dışında belki daha aydınlık senaryolar yazacağımız, sadece birileri için değil herkes için eşit yurttaşlık, kimsenin ana dil hakkı için hala konuşmak zorunda kalmadığı bir ülke diliyorum" diye konuştu.

"En İyi Yönetmen" ödülünün sahibi "Kurak Günler" filmiyle Emin Alper'in, "Behlül Dal En İyi İlk Film" ödülünü ise Selcen Ergun'un yönetmenliğini üstlendiği "Kar ve Ayı" filminin oldu. Yönetmen Ergun, film yapmanın zor olduğunu, yönetmen olduğunda herkesten "Yapamazsın" lafını çok duyduğunu dile getirdi.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ 'AYNA AYNA' FİLMİNE

Festivalin kurucusu adına düzenlenen "Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü"nü ise yönetmenliğini Belmin Söylemez'in üstlendiği "Ayna Ayna" filmi kazandı.

59-antalya-altin-portakal-film-festivali-nde-oduller-sahiplerini-buldu-1073254-1.

"En İyi Film" ödülünü Özcan Alper'in yönetmenliğini üstlendiği "Karanlık Gece" aldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol