Altın Portakal Film Festivali'nde kapanış galası: Ödüller açıklandı

01.11.2019 21:27 KÜLTÜR SANAT
Bu yıl 56'ncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin kapanış galası başladı. Galada, ödüller de açıklandı. Ödül törenine 9 ödül kazanan Bozkır filmi damga vurdu.

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin kazananları belli oldu. 1 Kasım gecesi Kapalı Spor Salonu’nda yapılan ve sunuculuğunu Nefise Karatay ile Yekta Kopan’ın yaptığı gecede, ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller sahiplerini buldu. 17 kategoride ödüllerin dağıtıldığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Ali Özel’in “Bozkır” adlı filmi En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere toplam 11 ödül birden kazandı. Ümit Ünal’ın “Aşk, Büyü, vs.” adlı filmi 3 ödül alırken, bu yıl ilki verilen Cahide Sonku Ödülü de “Kronoloji” ve “Küçük Şeyler” filmlerinin kurgucusu Selda Taşkın’ın oldu.

Gecede En İyi Kısa Film Ödülü, Burcu Aykar’ın “Ablam” filmine, En İyi Belgesel Film Ödülü ise Şirin Bahar Demirel’in “Kadınlar Ülkesi”ne verilirken, Uluslararası yarışmada En İyi Film, Japon yönetmen Joe Odagiri’nin yönettiği “Zaman Her Şeyi Siler” seçildi.

Toplam 1 milyon 437 bin 500 TL değerinde ödülün verildiği geceye, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek ve Festival İdari Direktörü Cansel Çevikol Tuncer’in yanı sıra Ahmet Mekin, Selma Güneri, Zeki Demirkubuz, Mert Fırat, İdil Fırat, Uğur Yücel, Ercan Kesal, Şevval Sam, Hazar Ergüçlü, Kaan Müjdeci, Tayfun Pirselimoğlu, Erkan Can, Tuba Ünsal, Hande Doğandemir gibi sinema ve televizyon dünyasından bir çok isim katıldı.

ÖDÜL KAZANAN İSİMLER VE FİLMLER

Ödül kazanan isimler ve filmler şöyle oldu:

  • Ulusal kısa metraj film yarışması Jüri Özel Ödülü Aylin filmiyle Ozan Yoleri’ye verildi.
  • En İyi Kısa Film ödülünü Burcu Aykar’ın yönettiği Ablam filmi kazandı.
  • Ulusal Belgesel dalında jüri özel ödülü Ruken Tekeş’in Ether adlı yapımına verildi.
  • En İyi Belgesel Film ise Şirin Bahar Demirel’in yönettiği Kadınlar Ülkesi’nin oldu.
  • Uluslararası En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Şirin’in Kalesi filmindeki performansıyla Hamed Behdad kazandı.
  • Uluslararası En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Regina Kasse Üç Yaz filmindeki rolüyle kazandı.
  • Uluslararası En İyi Yönetmen Ödülünü ise Şirin’in Kalesi filmiyle Rıza Mirkerimi kazandı.
  • Uluslararası En İyi film ödülü Zaman Her Şeyi Siler filminin oldu.
  • İzleyici ödülü ise Leyla Yılmaz’ın yönettiği Bilmemek filmine verildi.
  • SİYAD En İyi Film ödülü Ümit Ünal’ın yönettiği Aşk, Büyü vs. filmine gitti.
  • Film Yönetmenleri Derneği’nin yarışmadaki filmlerden birine verdiği ödülü ise Ali Özel’in Bozkır filmine gitti.
  • Ulusal yarışma En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü Ozan Dağara ve Hakan Emre Ünal Bozkır filmindeki performanslarıyla kazandılar.
  • Ulusal yarışma En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü ise Soluk filmindeki rolüyle Aslı İnandık’ın oldu.
  • Ulusal yarışmada En İyi Sanat Yönetmeni ödülü Kronoloji filmiyle Meral Efe Yurtseven ve Yunus Emre Yurtseven kazandı.
  • Ulusal yarışmada En İyi Kurgu ödülünü Bozkır filmiyle Ali Özel, Mahmut Aram ve Yakup İnanlı kazandılar.
  • Ulusal yarışmada En İyi Müzik ödülünü Bozkır filmiyle Hüseyin Özel’in oldu.
  • Ulusal yarışmada En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü Bozkır filmiyle Ümit Çakmaksoy kazandı.
  • Ulusal yarışmada En İyi Senaryo ödülünü yine Bozkır filmiyle Ali Özel aldı.
  • Ulusal yarışmada En İyi Erkek Oyuncu ödülünü iki isim paylaştı: Küçük Şeyler filmiyle Alican Yücesoy ve Bozkır filmiyle Mücahit Koçak.
  • Ulusal yarışmada En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Selen Üçer Aşk, Büyü vs.’deki rolüyle kazandı.
  • Festivalde ilk kez verilen Cahide Sonku Özel Ödülünü Küçük Şeyler ve Kronoloji filmlerindeki kurgularıyla Selen Taşkın kazandı.
  • Ulusal yarışmada En İyi Yönetmen Ödülü Bozkır filmiyle Ali Özel kazandı.
  • Behlül Dal En İyi İlk Film ödülünü Bozkır kazandı.
  • Festivalin kurucusu olan Dr. Avni Tolunay adına verilen Jüri Özel ödülü Ümit Ünal’ın yönettiği Aşk, Büyü, vs. ile Kıvanç Sezer’in yönettiği Küçük Şeyler filmlerine verildi.