birgün

8° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 28.01.2020 17:09

Altyazı Fasikül, 2019 Özgür Sinema Gündemi’ni yayınladı

Altyazı Fasikül günümüz Türkiye’sinde çoğu kez görmezden gelinen sansür ve baskı vakalarının arşivini tutarak özgür sinemanın hafızası olmayı hedefliyor

Altyazı Fasikül, 2019 Özgür Sinema Gündemi’ni yayınladı

Altyazı Sinema Derneği’nin sinemada ifade özgürlüğü alanının genişlemesine katkı sağlamak için hayata geçirdiği Altyazı Fasikül’ün 4. sayısı Altyazı’nın Ocak-Şubat sayısıyla birlikte bayilerdeki yerini aldı.

Altyazı Fasikül, 2019’un sinemada ifade özgürlüğü açısından önem teşkil eden haberlerinin yer aldığı 2019 Özgür Sinema Gündemi videosunu yayınladı.

2019’un özeti niteliğindeki videoda geçtiğimiz yıl Türkiye’de sinemacıların yüz yüze geldiği sansür, engelleme ve yargılanma süreçlerine ilişkin gelişmeler ele alınıyor.

Türkiye’de son yıllarda seyirciye erişimi kısıtlanan eleştirel sinema pratiklerine, özellikle de belgesel sinemaya görünürlük kazandırmayı amaçlayan Fasikül, Altyazı ile birlikte ücretsiz olarak dağıtılıyor, ayrıca internetten de takip edilebiliyor.

Altyazı Fasikül günümüz Türkiye’sinde çoğu kez görmezden gelinen sansür ve baskı vakalarının arşivini tutarak özgür sinemanın hafızası olmayı hedefliyor.

2019'un Özgür Sinema Gündemi: sansür, ifade özgürlüğü ihlalleri, davalar... from altyazifasikul on Vimeo.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız