birgün

23° HAFİF YAĞMUR

Alzheimer farkındalığı için buluştular

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, alzheimer ve demans hastalığına dikkat çekmek için düzenlenen etkinlikte konuştu.

BİRGÜN EGE 28.09.2021 17:27
Alzheimer farkındalığı için buluştular
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, Karşıyaka Belediyesi'nin Zübeyde Hanım Platformu ile düzenlediği Alzheimer Farkındalık Haftası etkinliğine katıldı. Alzheimer ve demans hastalığına dikkat çekmenin ve bu hastalıklar hakkında farkındalık oluşturmanın amaçlandığı etkinlik Zühtü Işıl Meydanı'nda yapıldı.

Etkinlikte konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, "Daha çok ileri yaş hastalığı olarak bilinen alzheimer, pek çok vatandaşımızın doğrudan veya dolaylı olarak hayatında önemli sıkıntı ve zorluklara yol açmakta. İnşa etmekte olduğumuz alzheimer merkezimiz aracılığı ile hastalarımız ve ailelerine çok yönlü destek olmayı, hastalıkla mücadelelerinde alzheimer hastalarımızın yanında olmayı amaçlıyor ve hazırlanıyoruz. Alzheimer Haftası Farkındalık Günü kapsamında birbirinden önemli etkinlikler düzenledik. Hastalığı önleme ve tedavi etme çalışmalarının toplumsal sorumluluğumuz olduğuna dair inancımızla herkesi alzheimer hastalarına ve ailelerine destek olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

"EL ELE VERİNCE YENİLEMEYECEK HASTALIK YOK"

Türkiye'de yarım milyondan fazla hastanın olduğuna dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise şunları söyledi: "Bu önemli hastalığa karşı İzmir Büyükşehir Belediyesi de gerek farkındalığı artırmak, gerekse çözüm yollarına katkı sunmak amacıyla çeşitli çalışmalar yapmakta. Bu konuda tarihi Saat Kulesi'nin her yıl Dünya Alzheimer Derneği'nin de destekleriyle yapılan muhtelif çalışmalarla, düzenlenen panel ve sempozyumlar da bu hastalığa karşı mücadelede yol alınmasına önemli katkı sunmaktadır. Alzheimer ve demans hastalığını önleyici Sağlıklı Yaşatma ve Dayanışma Merkezi'ni açmış olup, bu merkezde birinci evre alzheimer ve demans hastalarına günlük yaşam faaliyetlerini yerine getirebilmeleri için destek hizmeti verilmektedir. İnsanlığın el ele verdiğinde yenilemeyecek hiçbir hastalığın bulunmadığının altını çizerek bu yoldaki her çabanın desteklenmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol