birgün

10° AÇIK

Amazon çalışanları, 'Kara Cuma'da greve çıkıyor

ABD, Almanya ve Fransa da dahil olmak üzere dünya genelinde Amazon çalışanlarının daha yüksek ücret talepleri nedeniyle en yoğun alışveriş günlerinden biri olan 'Kara Cuma'da (Black Friday) greve gitmesi bekleniyor.

DÜNYA 25.11.2022 14:21
Amazon çalışanları, 'Kara Cuma'da greve çıkıyor
Abone Ol google-news

Amazon çalışanları, 'Kara Cuma'da eylem yapma çağrısı yaptı.

Dünya genelinde 30’dan fazla ülkede planlanan grev çağrısı, Make Amazon Pay’den geldi. Sözcü'nün Reuters’tan aktardığı habere göre, sendika 10 dağıtım merkezinde grevlerin planlandığını açıkladı.

Sendika ayrıca Amazon’dan, perakende ve posta ile sipariş sektörü için toplu iş sözleşmelerini tanımasını talep etti. Ayrıca çalışma koşullarıyla ilgili daha fazla toplu sözleşme çağrısında bulundu. Amazon çalışanlarının temsilcisi Monika Di Silvestre, “Amazon ilk defa uluslararası bir grev günü yaşıyor” dedi.

ABD'li e-ticaret markası Amazon'un 10 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığı ifade edilmişti. Amazon tarafından resmi bir açıklama yapılmazken eğer gerçekleşirse şirketin 1994'teki kuruluşundan bu yana en büyük işten çıkarması olacağı söylenilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol