birgün

6° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 09.04.2020 15:18

Amazon Ormanları'nda izole yaşayan kabileye koronavirüs girdi

Balta girmemiş Amazon Ormanları'nda izole ve ilkel bir yaşam süren kabileden bir genç koronavirüse yakalandı

Amazon Ormanları'nda izole yaşayan kabileye koronavirüs girdi

Covid-19 salgını, balta girmemiş ormanlar olarak bilinen Amazonlar'da izole bir hayat süren Yanomami kabilesinde de görüldü.

Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta, hastalıklara karşı savunmasız olabilen toplumun salgınla tanışmasının "endişe verici" olduğunu ifade etti.

Euronews Türkçe'nin haberine göre Mandetta, özellikle dış dünyayla teması asgaride olan toplumlarla ilgili üç kat daha fazla dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Covid-19'a yakalanan Yanomami kabilesinden 15 yaşındaki genç, Roraima eyaletindeki bir hastanede yoğun bakımda tedavi ediliyor.

7 VAKA TESPİT EDİLDİ

Yerel basına göre, Brezilya'da yerliler arasında en az 7 vaka tespit edildi. İlk vaka geçen hafta teşhis edilmiş ve hastanın Kokoma kabilesinden 20 yaşındaki bir kadının olduğu öğrenilmişti.

Brezilya, 300 farklı etnik kökenden 800 bin yerlinin anayurdu. Yanomami kabilesinin nüfusunun ise 27 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Yeni ortaya çıkan hastalıklar, zamanla sürü bağışıklığı kazanan diğer toplumlara göre, dış dünyaya kapalı yaşayan yerliler için daha fazla risk oluşturuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız