Amazon ormanlarında tahribat giderek artıyor

Dış Haberler Servisi

Brezilya’daki Amazon yağmur ormanlarında tahribat sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun göreve gelişinden bu yana arttı. Amazon yağmur ormanlarının Brezilya’daki bölümünde ormanların kalıcı şekilde yok edildiği arazilerin toplam büyüklüğü son 10 yılda en yüksek yıllık seviyeyi gördü. 2008’den beri Amazon’daki ormansızlaşmayı takip eden Brezilya merkezli araştırma enstitüsü Imazon’un 19 Ağustos’ta yayımlanan raporuna göre, bölgede bu yıl temmuz ve ağustos ayları arasında 10 bin 476 kilometre karelik orman yok oldu.

Bu sayı, bir önceki dönemden yüzde 57 daha fazla. “Bölgedeki ormansızlaşma kontrolden çıktı” diyen Imazon araştırmacısı Carlos Souza tarım, ağaç kesimi ve maden gibi yasadışı faaliyetlerin durdurulması için Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve yönetimine çağrıda bulundu.

Climate Observatory adlı sivil toplum kuruluşu da Brezilya’nın ormansızlaşma ve yangınlarla mücadele için binlerce askeri devreye sokmasının hiçbir işe yaramadığını ve eski Çevre Bakanı Ricardo Salles’in istifasından bu yana hiçbir ilerleme kaydedilmediğini açıkladı. Çevre koruma programlarında yapılan kesintilerin arkasındaki isim olarak bilinen Salles, Amazon odunlarının yasadışı şekilde Avrupa ve ABD’ye ihraç edilmesinde parmağı olduğu gerekçesiyle soruşturma altındaydı. Salles, soruşturmanın ardından haziranda istifa etmişti.