birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 18.11.2019 10:30

Amiral Fyodor Uşakov

Amiral Fyodor Uşakov

ALİCAN KARADAŞ

Fyodor Uşakov, 24 Şubat 1745 yılında Yaroslavl Oblast’ında, Burnakovo’ya bağlı küçük bir köyde dünyaya geldi. Ailesi, bölgenin küçük ve mütevazi, yerel soylularındandı. Babası Fyodor Ignatyevich Ushakov’da, Çar’ın ordusundan emekliydi.

Uşakov, 15 Şubat 1761’de, St. Petersburg’da Rus Donanması’na katıldı. Eğitiminin ardından, Baltık Filosu’nda, bir kadırgada göreve başladı. 1768 yılına geldiğinde, Taganrog’daki Azak Donanması’na sevk edildi. 1768-74 yılları arasındaki Rus – Osmanlı Harbi’nde görev aldı.

1783 yılında, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakından sonra, Sivastapol’de bir deniz üssü ve Herson’da bir liman kurulmasına öncülük etti. 1787-92 Rus – Osmanlı Harbi sırasında ne kadar becerikli bir komutan olduğunu gösterme fırsatı yakaladı. Sırasıyla 1788 Yılan Adası Savaşı, 1790 Kerç Körfezi ve Tendra Savaşı’nda, 1791 Kaliakra Burnu Savaşı’nda Osmanlı Donanması’nı yendi. Bu savaşlarda geliştirdiği taktikleri başarıyla uyguladı. Böylelikle yalnızca bir komutan değil, başarılı bir taktisyen olduğunu da gösterdi.

1798 yılında Oramiral rütbesine yükseldi. Emrine küçük bir gemi filosu verildi. Bu filo Fransa’ya karşı mücadele etmek için İstanbul’dan geçerek Akdeniz’e açıldı. Bu sırada Donanma-yı Hümâyûn’da Amiral Kadir Bey öncülüğünde Uşakov’a katıldı. Bu Rusya – Osmanlı ilişkilerinde önemli bir kilometre taşıydı. Ortak istişareler sonucunda, kara ve deniz birliklerinden yararlanılarak başta Korfu olmak üzere, Fransız işgali altındaki İyonya adalarını ele geçirdiler. 21 Mart 1800 yılında Rusya – Osmanlı himayesinde Yedi Ada Cumhuriyeti kuruldu. İç işlerinde serbest olan bu cumhuriyet, dış işlerinde Osmanlı’ya tabi idi. Amiral Uşakov’un burada gösterdiği başarılarından dolayı III. Selim kendisini ödüllendirdi.

Bunun ardından Uşakov, İtalya’daki Fransız üslerini ablukaya aldı. Daha sonra, 'St. John Şövalyelerinin Büyük Üstadı Çar Paul’ tarafından, İngiliz amirali Lord Nelson’ın kuşattığı ancak muvaffak olamadığı Malta’ya gitmek için görevlendirildi. Koalisyon Ordusu içinde rütbe olarak Lord Nelson’ın üstünde olması ve Nelson’ın, Uşakov’a bağlı olarak hareket etmesi İngiliz amirali oldukça rahatsız ediyordu. Bundan dolayı Londra’ya, Rus Birliği’nin Mısır’a sevk edilmesini istediğini bildirdi.

İngilizlerle aralarının açılmasını istemeyen Rusya, amiraller arasındaki bu gerginliğin daha da büyüyerek çatışmaya dönmesini engellemek için Uşakov’u, 1800 yılında Rusya’ya geri çağırdı. Rus tahtına yeni geçen Çar I. Alexander, Amiral Uşakov’un başarılını takdir etmedi. Çarlıkla arası açılan Uşakov, 1807 yılında donanmadan istifa etti. Mordovya’daki Sanaksar Manastırına çekildi. 1812 yılındaki Büyük Vatanseverlik Savaşı (Napolyon'un, Rusya'yı işgali) sırasında yerel milislere komuta etmeyi teklif etse de bu teklifi reddedildi.

Fyodor Uşakov, komutanlığı sırasında katıldığı 43 deniz savaşını da kazandı.

20. yüzyıl Sovyet Rusyası’nda adına çeşitli madalyalar basıldı ve Kaliningrad'daki Baltık Deniz Enstitüsü’ne ismi verildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız