birgün

20° AÇIK

Amnesty International calls for urgent action against ‘forced evacuations’ in Turkey’s Sur

BİRGÜN DAİLY 30.06.2017 18:35
Amnesty International calls for urgent action against ‘forced evacuations’ in Turkey’s Sur
Abone Ol google-news

Amnesty International’s Turkey branch has launched an urgent action campaign against the forced eviction of hundreds of people in Sur district of Turkey’s southeastern province of Diyarbakır.

A district where great damage was left as a result of operations of Turkey’s armed forces in the region against the armed PKK insurgents, Sur had already been evacuated to a great extend by summer of last year. While tens of thousands were displaced from their homes, only some of them were able to return.

As the government has started up a so-called ‘urbanization project’ to build over the areas it left in rubbles, people who have remained in their houses are also being forced to leave their houses now.

To draw attention to the problem and to have people pressure the government to stop these forced evacuations, Amnesty International has launched an urgent action campaign.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/uluslararasi-af-orgutu-nden-sur-icin-acil-eylem-cagrisi-167509.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol