birgün

-3° AZ BULUTLU

AVRUPA 10.01.2021 23:10

Amsterdam'da faşist saldırılara sert tepki

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da 110 antifaşist grubun çağrısı üzerine düzenlenen mitingte, hem ABD Kongre Binası'nı (Kapitol) ele geçirme girişimi hem Hollanda'da artan faşist saldırılar protesto edildi.

Amsterdam'da faşist saldırılara sert tepki

BİRGÜN HOLLANDA

Amsterdam Westerpark’ta 110 antifaşist kurum ve kuruluşun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongre Sarayı'na yönelik saldırıya ve Hollanda’da giderek tırmanan ırkçılığa sert tepki gösterdi.

Gösteride “ABD’de seçimleri kaybeden Trump’un bunu hazmedememesi üzerine destektekçilerine yaptığı çağrı, eli silahlı faşistlerde karşılık buldu. Silahlı Nazi grubu Proud Boys ve QAnon'un anti-Semitik komplo teorisyenlerinin önderliğinde Kongere Binası'nı basarak seçim sonucunun onaylanmasını engellemeye çalıştılar. Polis ve ordu saldırıya engel olmadı. Bu Trump'ın yalanlarının ve demagojisinin aşamalı olarak normalleşmesinde geçici bir sonuçtur. Bu giderek daha açık bir şekilde ilerleyebilecek gibi görünen faşist bir hareketin inşasında yeni bir adımdır” denildi.

"HOLLANDA'DA İNSANLAR SİNDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR"

Konuşmacılar Hollanda’daki ırkçılığa da dikkat çekerek, "Aşırı sağ Hollanda'da da giderek güç kazanıyor. Korona inkarcıları, sağlık çalışanlarına ve toplumdaki savunmasız gruplara yönelik protestolarıyla insanlara orta parmak kaldırıyor ve çoğu zaman ABD'li Trump destekçileri ile aynı komplo teorilerine sahipler. Politikacılar ölümle tehdit ediliyor veya evlerine saldırı düzenleniyor. Aşırı sağcı holiganlar, geçen yıl ırkçılık karşıtı eylemcilerin protestolarını ve mitinglerini şiddetle engellemeye çalıştı. Çevrimiçi taciz kampanyaları ile insanları sindirmeye çalıştılar" dedi.

amsterdam-da-fasist-saldirilara-sert-tepki-827440-1.

Parlamentodaki aşırı sağın sokaktaki tehdit, taciz ve saldırıları pekiştirdiğini kaydeden antifaşistler şöyle devam ettiler: "PVV şu anda en büyük muhalefet partisi. Baudet, açıkça neo-fasist bir temelde FvD'nin kontrolünü yeniden kazandı. Diğer siyasi partiler, örneğin İslamofobi veya mülteci nefretlerini benimseyerek veya onlarla işbirliği yaparak onları meşrulaştırıyor. Bu cevapsız kalamaz. Aşırı sağın bu tehlikeli yükselişi geri püskürtülmelidir. Bu ancak birlikte çalışarak ve bir karşı hareket inşa ederek yapılabilir. Toplumsal eşitliği temsil eden, ezilen gruplarla dayanışma gösteren ve demokratik hakları savunan bir hareket. Bu yüzden bu Pazar olduğu gibi geniş bir koalisyonla sokaklara çıkıyoruz."

amsterdam-da-fasist-saldirilara-sert-tepki-827441-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız