birgün

22° AZ BULUTLU

GÜNCEL 14.05.2021 13:47

Anayasa Profesörü Kemal Gözler: İçki satışı yasağı ve polisin görüntüsünün engellenmesi Anayasa’ya aykırıdır

Anayasa Profesörü Kemal Gözler, içki satışı yasağı ve polisin görüntüsünün çekilmesini engelleyen genelgeyle ilgili kaleme aldığı makalede, “Bu yasak ve tedbirler, hukuka aykırıdır. Çünkü, Anayasamızın 13’üncü maddesine göre, bir temel hak ve hürriyet, ancak kanunla sınırlanabilir” dedi.

Anayasa Profesörü Kemal Gözler: İçki satışı yasağı ve polisin görüntüsünün engellenmesi Anayasa’ya aykırıdır

Anayasa Profesörü Kemal Gözler, içki satışının yasaklanması ve kamusal alanlarda polislerin görüntülerinin alınmasını engelleyen Emniyet genelgesiyle ilgili bir makale kaleme aldı.

Prof. Dr. Gözler’in kendi internet sitesinden yayınladığı makalede, içki satışı yasağı ve polislerin görüntüsünün alınmasını engellemenin Anayasa’ya aykırı olduğunu vurguladı. Hak ve özgürlüklerin yönetmelikle ve Cumhurbaşkanı kararnamesiyle yasaklanamayacağını hatırlatan Gözler, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Son bir yıldır sorulan soruların cevabı hep aynı: Bu yasak ve tedbirler, hukuka aykırıdır. Çünkü, Anayasamızın 13’üncü maddesine göre, bir temel hak ve hürriyet, ancak kanunla sınırlanabilir. İnsanların sokağa çıkması, sağlık personelinin istifa etmesi, alkollü içeceklerin satılması veya keza kamusal alanlarda görevini ifa eden polislerin fotoğraflarının çekilmesi ancak kanunla yasaklanabilir. Bunlar, yönetmelikle veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle de yasaklanamaz. Kanunla getirilmemiş bir yasağın içeriğini tartışmaya dahi gerek yoktur. Böyle bir yasak, sırf biçiminden dolayı, yani kanun şeklinde yapılmamasından ötürü Anayasaya aykırıdır.”

NEREYE DAVA AÇILACAĞI BELLİ DEĞİL

Gözler ayrıca, bu tür yasaklarda resmi olarak yasağın olup olmadığının da tartışmalı olduğunu kaydetti. “Bu yasakların uygulanması durumunda kimin kime karşı, nerede, ne davası açacağı, dava konusu olarak hangi işlemin veya eylemin gösterileceği dahi tartışmaya açıktır” diyen Gözler, şu tespitlerde bulundu:

“Diğer yandan yasakların kanunla konulması yerine genelgeyle konulması veya alkol satışı yasağının ilk bir iki gününde olduğu gibi fiilen konulması durumunda, hak arama hürriyeti ve adaletin kolay ve düzenli çalışması bakımından yığınla problem ortaya çıkar. Bütün bu yasaklarda, yasağın olup olmadığı, yasak var ise yasağın kapsamı ve istisnaları konusunda belirsizlik ve tartışma ortaya çıkabilir. Dahası bu yasakların uygulanması durumunda kimin kime karşı, nerede, ne davası açacağı, dava konusu olarak hangi işlemin veya eylemin gösterileceği dahi tartışmaya açıktır. Hakkını arayacak vatandaşlar, bu konularda çok ciddi problemlerle karşılaşacaklardır.”

Prof. Dr. Kemal Gözler’in “GENELGE DEVLETİ-Hukukta Şeklin Önemi Üzerine” adlı makalesine buradan erişebilirsiniz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol