birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Andy Warhol'un Marilyn Monroe portresi rekor fiyata satıldı

Pop art akımının en önemli temsilcilerinden ressam Andy Warhol'un Marilyn Monroe portresi biri rekor fiyata alıcı buldu. Monroe portresi 195 milyon dolar fiyatıyla 20. yüzyılının en pahalı sanat eseri oldu.

KÜLTÜR SANAT 10.05.2022 11:32
Andy Warhol'un Marilyn Monroe portresi rekor fiyata satıldı
Abone Ol google-news

Ressam Andy Warhol'un aktris Marilyn Monroe tablosu, müzayedede 195 milyon dolara alıcı buldu.

Andy Warhol’un 1964 yılında yaptığı ve Hollywood yıldızı Marilyn Monroe’nun portresinin yer aldığı çalışmalardan biri olan “Shot Sage Blue Marilyn” açık artırmaya çıktı.

New York'taki Christie’s müzayede evinde düzenlenen açık artırmada eser, vergiler dahil, 195 milyon dolara, yani yaklaşık 2 milyar 945 milyon Türk Lirası'na satıldı.

Warhol'un eseri, Leonardo da Vinci'nin Hazreti İsa'yı resmettiği 450 milyon dolara satılan "Salvator Mundi" adlı tablonun ardından dünyanın en pahalı ikinci sanat eseri oldu.

Eser, Monroe'nun 1962 yılında ölümünden kısa süre sonra, serigrafi adı verilen bir seri baskı tekniğiyle yapıldı. Portrelerde, Monroe'nun 1953 yapımı "Niagara" filminin tanıtımında yeralan fotoğrafı temel alındı.

Warhol, Monroe'nun portresinin farklı renklerde bir çok versiyonunu üretti. Eserin satışından elde edilen gelir, çocuklara yardım vakıflarına bağışlanacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun