ABB Başkanı Yavaş, Ankapark’ın zararının 801 milyon doların üstüne çıkacağını söyledi. Ankapark’ta Gökçek’in biri lüks 2 makam odası yaptırdığı görüldü, bitmemiş işlerin hak edişleri yandaşın kasasına gitti.

Ankapark’ın zararı 801 milyon doların üzerinde: Birlikte yemişler
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, gazetecilerle bir araya geldi.

Nurcan GÖKDEMİR

Ankara’nın yağma, rant, yolsuzluk projesi olduğuna ilişkin her gün yeni delillerin ortaya konulduğu Ankapark projesi ile ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, zararın faturasının 801 milyon doların üstüne çıkacağını tahmin ettiklerini söyledi. Eski Başkan Melih Gökçek için biri lüks olmak üzere park alanında iki makam odası inşa edildiği, yargı süreci devam eden usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarının aktörleri arasında AKP’li yerel yöneticilerin de isminin yer aldığı öğrenildi.

Başkan Yavaş, uzun ve zorlu bir sürecin sonunda enkaz halinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Ankapark alanında medya organlarının Ankara temsilcileri ve köşe yazarları ile bir araya geldi. Alanda yapılan gezinin ardından Yavaş, medya mensupları ile kahvaltılı bir toplantı yaparak park hakkında bilgi verdi.

Önce sürece ilişkin ayrıntılı bir sunum gerçekleştiren Yavaş, amaçlarının kamu kaynakları harcanarak inşa edilen park alanının bir şekilde Ankaralıların hizmetine sunmak ve ilk tespitlere göre 801 milyon dolar olan zararın doğru sorumlularından sormak olduğunu söyledi.

ALAN ÇOK RİSKLİ

Gazetecilerin soruları üzerine park alanında kurulan yağma ve rant ilişkilerini anlatan Yavaş, Ankara’nın taşkın sahası üzerinde bulunan ve üç derenin birleştiği bu alanda park inşa etmenin riskli olduğunun altını çizdi. Eski Başkan Gökçek’in, kendi yerine oturtulan AKP’li Mustafa Tuna ve kendisini parkla ilgili suçladığını belirten Yavaş, “Melih Bey asla suç kabul etmez. Uçuş okulları kuruldu, helikopterler alındı, zamanında. Onlar için bile ‘Haberim yok’ dedi” diye konuştu.

Bakan Murat Kurum’un kendisine yönelik eleştirileri konusunda da Yavaş, “Kendisiyle defalarca konuştum. ‘Bunu siyaset meselesi yapmayacağız, şerefim üstüne söz veriyorum, çözelim bu sorunu’ dedim. Yargıdan olumsuz kararlar çıktığını anlattım. Bütün bunları konuşurken yanımızda AKP’liler de vardı. Şimdi bunları bile bile parkın tahrip olması ile ilgili beni suçlaması etik değil” dedi.

GÖKÇEK SALTANATI

TMMOB heyetinin incelemeleri sırasında Gökçek’in parka giriş kapısının üstündeki kümbetlerin altındaki kata iki ayrı asansörle çıkılan lüks bir makam odası yaptırdığı ortaya çıktı. Yavaş bu oda ile ilgili ana binadaki Başkanlık odasının aynısı olduğu bilgisini verdi. Bunun yanısıra ANFA güvenlik birimlerinin olduğu alanda da diğeri kadar lüks olmayan ikinci bir çalışma odası bulunduğu öğrenildi.

Melih Gökçek’in 2 makam odası yaptırdığı ortaya çıktı.Melih Gökçek’in 2 makam odası yaptırdığı ortaya çıktı.

YOLSUZLUK PARKI

Sorular üzerine parkta yaşanan ve büyük bölümü yargıya yansıyan iddialarla ilgili Yavaş özetle şunları anlattı:

OYUNCAKLARIN AMBALAJI AÇILMADAN GARANTİLERİ BİTTİ

►Parkta kullanılması planlanan oyuncakların çoğu 2013 yılında monte edilecek yerleri hazırlanmadan ve bir planlama yapılmadan satın alındı. Oyuncakların ambalajları dahi açılmadan garanti süreleri doldu.

BELEDİYE DOLANDIRILDI

►İhalelerin denetimden kaçırılması ve yandaş firmalara verilmesi için daha önce hiç bu alanda deneyimi olmayan belediye şirketlerinden ANKET AŞ ve ANFA ALTINPARK kullanıldı.
►ANFA ALTINPARK ihale kararları bile ortada yokken oyuncakların alınacağı şirketler ile Türkiye’de distribütörlük sözleşmesi yaptı.
►ANKET AŞ bazı oyuncakları EVERCASE isimli firma üzerinden Avrupa ülkelerindeki üretici firmalardan tedarik etti. Bu yöntemle oyuncaklar fiyatları katlanarak belediyeye satıldı.
►Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan 53 oyuncak alımı ANFA ALTINPARK tarafından İtalya’daki şirketlerden 21 milyon 371 bin TL karşılığında satın alındı. Belediyeye ise üzerine 8 milyon 586 bin TL konularak 29 milyon 958 bin TL’ye satıldı.

SAADET ZİNCİRİ

►ANKET AŞ’nin Hong Kong’taki bir şirketten değerinin üç katına oyuncak aldığı anlaşıldı. Çin’den gelen oyuncaklar şirketler tarafından birbirine aktarılırken fatura sürekli arttı.

AKP İL BAŞKAN YARDIMCISI DA SAHNEDE

►Planlaması doğru yapılmayan, bir ayağı ülkenin en önemli ulaşım koridorlarından biri olan İstanbul Yolu, binaları ise büyük trafolar üzerine gelecek şekilde projelendirilen teleferik, parktaki bir başka yolsuzluğun adresi oldu. AKP İl Başkan Yardımcısı’nın şirketine 776 milyon TL’ye ihale edilen teleferiğin sadece bazı direkleri dikildi. Tamamlanma oranı yüzde 50’ye bile yaklaşmayan şirkete toplam sözleşme bedelinin yüzde 76’sı ödendi.

GÖKÇEK’İN ROLLER COASTER’I

►Gökçek’in deneme sürüşünde arızalanarak mahsur kaldığı roller coaster olarak isimlendirilen hava treninin su kaynaklarının bulunduğu alanda zemin etüdü yapılmadan inşa edildiği ortaya çıktı. Yük binmesi nedeniyle zeminde esneme olduğundan aletin kendisini kilitlediği ve bu nedenle de kullanılmasının riskli olduğu bildirildi.