birgün

3° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 17.06.2021 08:37

Ankapark mücadelesi sürüyor

Ankapark mücadelesi sürüyor

Mustafa BİLDİRCİN

Melih Gökçek’in 750 milyon dolar maliyetli çılgın projesi Ankapark’ın belediyeye devri, işletmeci firmanın itirazı nedeniyle halen gerçekleştirilemedi. Kasım 2019 itibarıyla toplam zararı 111 milyon TL’ye ulaşan tesisi devralamayan Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), tesise çıkan yollara, “Ankapark’ı geri almak için hukuk mücadelemiz sürmektedir” afişleri astı.

Ankapark, resmi olarak 21 Mart 2019’da açıldı. İlgi görmeyen ve adeta koca bir hurda yığınına dönüşen yüksek maliyetli tesiste 17 Ekim 2019’da ilk hasar tespit çalışması gerçekleştirildi. Belediye, ‘Zamanında açılmadığı’ gerekçesiyle işletmeci firmaya 1 milyon 85 bin TL ceza kesti. Tesisin işletmecisi, 26 Kasım 2019’da Ankapark’ı ziyaretçiye kapattı. Firma, 30 Nisan 2020 itibarıyla belediyeye ödemesi gereken 26 milyon 440 TL kira borcunu da ödemedi. Tesiste, 6-7 Mayıs 2020 tarihlerinde ikinci, 14 Mayıs 2020 tarihinde ise üçüncü denetim ve hasar tespit çalışması yapıldı.

TAHLİYE DURDURULDU

ABB yönetimi, şirkete 28 Mayıs 2020’de fesih ihtarnamesi gönderdi. 11 Haziran 2020’de ise ‘Hasar ve Delil Tespiti’ davası açıldı. 2020’nin Mayıs ve Kasım aylarında tesise onlarca haciz kararı iletilirken belediye bunlara itiraz etti. 7 Ekim 2020’de, ABB’nin işletmeciye fesih işlemleri için verdiği 90 günlük süre doldu. Tahliye için önce işletmeciye ihtarname gönderildi, ardından ise Kaymakamlığa başvuruldu. Ancak işletmeci, tesisi tahliye etmeyerek konuyu yargıya taşıdı.

Mahkeme, tesiste 111 milyon 210 TL’lik zarar tespit etti. Bu sırada Kaymakamlık, ABB’nin tahliye talebini reddetti ve tahliye işlemleri, yalnızca 50 bin TL teminat karşılığında durduruldu. İdare, tahliyenin durdurulması kararının ardından istinaf mahkemesinin yolunu tuttu. Bu arada kira karşılığı verdiği senetle ilgili İşletmeci hakkında, ‘Sahte senet sunmaya teşebbüs’ suçlamasıyla Savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

ABB, Ankapark işletmesinin hâlâ kendilerine devredilmediğini önceki gün billboardlarda ilan etti. Belediye, Ankapark’a çıkan yollarda yer alan reklam tabelalarına, “Ankapark’ı geri almak için hukuk mücadelemiz sürmektedir. Ankapark işletmesini hala devralamadık” diye yazdı.

ankapark-mucadelesi-suruyor-888589-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol