birgün

23° AÇIK

KADIN 07.06.2021 10:56

Ankara Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen kadınlara polis müdahalesi!

33 kadın hakkında açılan dava öncesi, Ankara Kadın Platformunun Ankara Adliyesi önünde yapmak istediği açıklamada polis kadınlara biber gazı sıktı.

Ankara Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen kadınlara polis müdahalesi!

Ankara Kadın Platformunun, geçen yıl İstanbul Sözleşmesi için yapılan eyleme katılan 33 kadın hakkında açılan dava öncesi Ankara Adliyesi önünde yapmak istediği açıklamada polis kadınlara biber gazı sıktı.

Evrensel'in haberine göre; Ankara Kadın Platformunun 12 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme tartışmalarına karşı yaptığı eylemin ardından 33 kadın hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün Ankara 28’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

Emniyet fezlekesinden oluşan tek paragraflık iddianamede, “2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet” gerekçesiyle, kadınlar hakkında 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Duruşma öncesi basın açıklaması yapmak isteyen kadınlar, adliye bahçesine dahi alınmadı. Açıklamaya gelenler dağıtmaya çalışan polis, kadınlara biber gazı sıktı. Polis müdahalesine tepki gösteren kadınlar "İstanbul Sözleşmesi yargılanamaz" sloganları attı.

Ankara Kadın Platformu sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Adliye önünde basın açıklaması yapmak isteyen çok sayıda kadının gözaltına alındığını duyurdu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol