birgün

23° AÇIK

Ankara Barosu’nda yeni kriz: Üç işkence raporu daha yayınlanmadı

İşkence raporunu açıklamamasıyla tartışmaların hedefinde olan Ankara Barosu'nda ikinci kriz çıktı. İnsan Hakları Merkezi'nin hazırladığı üç işkence raporunu daha yayınlamadığı öğrenildi.

GÜNCEL 16.04.2022 11:19
Ankara Barosu’nda yeni kriz: Üç işkence raporu daha yayınlanmadı
Abone Ol google-news

Ankara Barosu'nda ikinci kez işkence raporu krizi çıktı. İstifalar nedeniyle yenilenen İnsan Hakları Merkezi'nin hazırladığı 3 işkence raporunun da yayınlanmamasına karar verildi. Bunların dışında yine işkence iddialarına ilişkin hazırlanmış farklı 6 raporun da karar verilmeden bekletildiği öğrenildi.

Ankara Barosu, gözaltına alınan şüphelilere Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde işkence yapıldığı iddialarını araştıran üyelerinin hazırladığı raporu yayımlamama kararı almış, bunun üzerine Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin başkan yardımcıları Gizay Dulkadir ve Sercan Aran ile divan üyeleri Deniz Can Aydın ve Nadire Nurdoğan görevlerinden istifa etmişti.

6 RAPOR GEREKÇESİZ BEKLETİLİYOR

İstifaların ardından yeniden kurulan İnsan Hakları Merkezi’nin hazırlamış olduğu 3 adet “işkence” iddiasına ilişkin rapor için de Ankara Barosu tarafından yayınlamama kararı alındığı ortaya çıktı.

İnsan Hakları Merkezi’nin 08.02.2022, 16.02.2022 ve 07.03.2022 tarihli işkence iddiasına ilişkin tutanaklar da baro yönetimi tarafından yayınlanmadı. Baro yönetimi, 17.03.2022 tarihli karar yazısında, hazırlanan raporla ilgili basın açıklaması yapılması ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç ihbarında bulunulmasının oybirliği ile kabulüne karar verirken; raporların yayınlanmasının reddine oyçokluğuyla karar verdi.

Öte yandan benzeri biçimde baro yönetimine sunulmuş 6 raporun herhangi bir karar verilmeden bekletildiği de öğrenildi.

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol