birgün

8° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 28.08.2020 16:29

Ankara Barosu’ndan, tecavüzün anlatıldığı çocuk kitabı hakkında suç duyurusu

Ankara Barosu, "Gül ve Düşün" isimli çocuk kitabında, tecavüzü ayrıntılı şekilde anlatan ifadeler kullanan yazar Musa Dinç ve yayınevi sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu duyurdu.

Ankara Barosu’ndan, tecavüzün anlatıldığı çocuk kitabı hakkında suç duyurusu

Ankara Barosu, bir açıklama yaparak, Musa Dinç tarafından yazılan "Gül ve Düşün" isimli çocuk kitabındaki ifadeler nedeniyle kitabın yazarı Musa Dinç ve yayınevi sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Baro tarafından yapılan açıklamada, "Gül ve Düşün" adlı kitapta yer alan içeriği itibariyle cinsel saldırı suçunu meşru gösteren ve tecavüzü ayrıntılı şekilde anlatan ifadeler nedeniyle kitabın yazarı Musa Dinç ve yayınevi sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.

NE OLMUŞTU?

Musa Dinç tarafından yazılan ve Arı Sanat Yayınevi tarafından basılan 'Gül ve Düşün' isimli çocuklara yönelik hikaye kitabındaki skandal ifadeler büyük tepki çekmişti. Kitapta bir tilkinin ayıya tecavüz etmesi anlatılırken, tecavüzü meşrulaştıran ifadeler yer veriliyor. Tepkilerin ardından açıklama yapan Dinç, özür dilemiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"Erdemli bir davranış sergileyerek özür diledim, kitap satış dışı tutuldu; yayınevi ve benim elimde olanları imha ettik. Hakaret ve küfürler suç teşkil ediyor. Beni tanıyan ve bilenler nasıl bir insan olduğumu herkes biliyor."

Milli Eğitim Bakanlığı da kitap hakkında bir açıklama yaparak,hikaye kitabının bakanlık onaylı olmadığını duyurmuş, MEB'den yapılan açıklamada, "Bugün medyaya yansıyan söz konusu “hikaye kitabı” üzerinden Sayın Bakanımıza ve Bakanlığımıza yönelik ortaya atılan iddialar üzerine bir bilgilendirme yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Millî Eğitim Bakanlığı yalnızca bünyesindeki ders kitaplarının onayını vermektedir. Medyaya yansıyan söz konusu içerik, “hikaye kitabı” kategorisindedir, Bakanlığımız yayın ve kontrol alanında değildir" ifadelerine yer verilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız