birgün

20° AÇIK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna oldu

SİYASET 06.11.2017 13:48
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna oldu
Abone Ol google-news

Ankara'da Melih Gökçek'in istifasını açıklamasının ardından yeni başkan bugün belli oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yapılan oylamada, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ilk turda Başkan seçildi.

Ankara'nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'nın seçilmesinin ardından ilk açıklaması şöyle:

“Bugün şahsıma gösterdiğiniz bu güvene layık olmaya sonuna kadar çalışacağımı bilmenizi istiyorum. İnşallah bundan sonra da hep beraber Ankaramıza güzel hizmetler noktasında çalışmaya devam edeceğiz. Şehrimizin daha iyi noktasına gelme noktasında çok önemlidir. Akıl bedava, herkesin aklına ihtiyacım var. Ortak akılla güzel hizmetlere vesile olacağımıza inanıyorum. Temel felsefemiz dürüst, şeffaf ve adil yönetim. Kimseye zulmetmeyeceğiz. Bizim uygulamalarımız bu yöndedir. Sizlerin desteğini de göreceğime inanıyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan tarafından istifası istenmiş; Gökçek, düzenlediği basın toplantısında 'Erdoğan istediği için istifa ediyorum' demişti.

GÖKÇEK'TEN TEBRİK MESAJI

Erdoğan'ın talimatıyla istifa eden Melih Gökçek, yerine geçen AKP'li Tuna'yı Twitter hesabından paylaştığı mesajla tebrik etti. Gökçek, paylaşımında, "Mustafa Tuna ABB Başkanlığına seçildi. Kendisine hayırlı hizmetler temenni ediyorum. İnanıyorum ki 1,5 senede çok güzel hizmetler yapacak." satırlarını yazdı.

akp-nin-ankara-buyuksehir-belediye-baskan-adayi-belli-oldu-379166-1.

KİMDİR?

Başkent'in yeni Başkanı seçilen Tuna'nın biyografisinde şu detaylar yer alıyor:

 • 1957 yılında Şarkışla'da doğdu.
 • 1980 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu.
 • 1982 yılında, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Yüksek Mühendis unvanı aldı.
 • 1982-1983 yıllarında ABD’nde eğitim gördü.
 • “Atıksu Arıtma Tesisleri Maliyet İndeksi ve Debi – Maliyet İlişkileri” konusundaki tez çalışmasını tamamlaması üzerine, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından 1995 yılında kendisine Doktor Yüksek Mühendis unvanı verildi.
 • 1998 yılında, Su Kirlenmesi ve Kontrolü Bilim Dalında Üniversitelerarası Kurul tarafından Doçent unvanı verildi.
 • Özel sektördeki uygulama çalışmalarına paralel olarak, çevre teknolojisi, altyapı planlaması, ve mühendislik ekonomisi alanlarında akademik çalışmalar yaptı.
 • Uluslararası yayınlarından dolayı TÜBİTAK'tan yayın teşvik ödülü kazandı.
 • İTÜ Mezunları Eğitim Vakfının kurucu başkanı, İnşaat Mühendisleri Odası üyesi, Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi üyesidir.
 • 2002 – 2007 yılları arasında Ankara Milletvekili olarak görev yaptı
 • 29 Mart 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde Sincan Belediye Başkanlığına seçildi.

"CANDAN ALKIŞLAYIN BİR GÜN SİZ DE GİDECEKSİNİZ"

Adayın açıklanmasının ardından söz alan AKP Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, salondakilere yönelik, "Candan alkışlayın bir gün siz de gideceksiniz. Ankara Başkentimiz ve buraya çok önem veriyoruz." diyerek şunları söyledi:

"Ankara hak ettiği yere hızla yürümekte. Niçin böyle bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç duyduk. Ak Parti ezberleri bozan bir parti. Ak Parti ilkleri yapan reformları gerçekleştiren ezberleri bozan bir parti olması nedeniyle bugüne kadar bir çok şeyde değişiklik gerçekleştirdi. Milletimize şehirlerde daha büyük hizmet gitsin diye, 1900'e yakın belediyeyi kapattık. Bunu inandığımız için yaptık. Kalkınma yerelde başlar dedik yerel siyasete önem verdik. Değişimin işaret fişeklerini hep birlikte yaktık. Bu süreçte vatandaşımız değişim istiyor. Siyasi tarihimize baktığımızda, Anavatan Partisi, SHP'nin bu değişimi gerçekleştirememiş olmasının bedelini ağır ödediklerini görmekteyiz. Değişim için bir süreç başlattık. A veya B belediyesi diye bakmak doğru değil. Kim ne derse desin Ak Parti belediyelerimizin, belediye başkanlarımızın hukukunu da korumak zorundayız. Onlar da birer insan. Aileleri, çocukları var. Sosyal medya hesapları üzerinden dedikodulara meydan bırakılarak yıpratılmasına müsaade edemeyiz. Bu değişimi yaparken muhalefet bize bir eleştirir getirdi. 'Seçimle gelen seçimle gider.' Ya okuma yazmaları eksik ya da belediyeciliği hiç bilmiyorlar. Seçimle gelip seçimle gitmesi halka ait bir keyfiyettir. Belediyelerimiz idari olarak içişleri bakanlığının denetimine tabidirler. Her belediye başkanımızı içişleri bakanımız denetler. Mali olarak denetlemek Sayıştay'a ait bir keyfiyettir. Sayıştay'ımız denetler. Bir temayül yaptık. Çıkan sonuç değerlendirildi cumhurbaşkanımıza arz edildi. Sayın cumhurbaşkanımızın kararı ile Sincan Belediye Başkanımız Mustafa Tuna'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmasına karar verildi" diye konuştu."

AKP tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilen Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna da yaptığı konuşmada kendisine destek olanlara teşekkür etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol