Ankara’da Ahmet Ozan Karaca’nın isimli kişinin 4 ayrı cemevine saldırıp içeride olan 2 kişiyi yaraladığı davanın ilk duruşması, Ankara 63. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Hakim, Karaca'nın akıl sağlığının yerinde olup olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasını kararlaştırarak duruşmayı 27 Şubat’a erteledi.

Ankara'da 4 ayrı cemevine saldırı davası: Adli Tıp'tan rapor istendi
Fotoğraf: DHA

Ankara'nın Çankaya ve Mamak ilçelerinde bulunan bazı Alevi sivil toplum kuruluşları ile cemevine saldırıya ilişkin 1'i tutuklu 3 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

AA’nın aktardığına göre, Ankara 63. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık Ahmet Ozan Karaca, tutuklu bulunduğu cezaevinden video konferans aracılığıyla bağlanırken tutuksuz sanıklar Baver Gül ve Çağdaş Can Bardakçı ise katılmadı.

Türkiye Barolar Birliği, Ankara Barosu, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı, Fatma Ana Cemevi ve Demokratik Alevi Dernekleri temsilcileri de mahkeme salonunda yer aldı.

Avukatlar, duruşmanın daha büyük bir salonda yapılması ve tutuksuz sanıkların huzurda dinlenmesi için bu celse savunma alınmamasını talep etti.

Bunun üzerine mahkeme hakimi, duruşma salonunun değiştirilmesine ilişkin talebin gelecek celse değerlendirileceğini belirterek, tahliyeye yönelik talebini dile getirmesi için tutuklu sanık Karaca'ya söz verdi.

Tutuksuz yargılanmayı talep eden sanık Karaca, mahkemenin istediği zaman savunma yapmaya hazır olduğunu söyledi.

AKIL SAĞLIĞI RAPORU İSTENDİ

Sanık avukatı da müvekkilinin akli dengesinin yerinde olmadığını, bu nedenle tutuklama gerekçesinin ortadan kalktığını savunarak Karaca'nın tahliyesini istedi.

Beyanların ardından ara kararı açıklayan hakim, sanık Karaca'nın akıl sağlığının yerinde olup olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasını kararlaştırdı.

Ayrıca tutuksuz sanıkların mahkeme huzurunda savunma yapmalarına hükmeden hakim, duruşmayı 27 Şubat'a erteledi.

Duruşmanın ardından bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri, Ankara Adliyesinin önünde basın açıklaması yaptı.

NE OLMUŞTU?

Mamak'ta bulunan Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Sivas Divriği Gökçebel Derneği ile Ana Fatma Cemevi ve Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi'ne 30 Temmuz'da 3 kişi tarafından saldırı düzenlenmişti.

Saldırgan Ahmet Ozan Karaca, girdiği cemevlerinde içeride oturanların üzerine sandalye fırlatıp, biri kesici aletle 2 kişiyi yaralayarak kaçmıştı.

Karaca ve onunla bağlantılı olduğunu tespit edilen Baver G. ve Çağdaş Can B.'yi Eskişehir'de gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Karaca tutuklanmış, diğer 2 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan İddianamede, şüpheli Karaca'nın akli dengesinin yerinde olup olmadığı yönünde rapor alınması için sevk edildiği Ankara Şehir Hastanesi'nde 3 hafta gözlem altına alındığını, yapılan gözlemin ardından hastane tarafından düzenlenen raporda şüphelinin 'işlediği fiillerin hukuki anlam ve sonuçlarını algılamasında, bu fiillerle ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinde azalma olduğu, cezai ehliyetini bulunmadığı' yönünde görüş bildirildiği belirtildi.

İddianamede, sanıklar Baver Gül ve Çağdaş Can ise Karaca'yı azmettirmekle suçlandı.

Söz konusu sanıkların, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme", "inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" ve "silahla basit yaralama" suçlarından 12 yıl 10 aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.