birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 05.02.2021 17:25

Ankara’da Boğaziçi’ne destek eylemine polis müdahalesi: 30 kişi gözaltına alındı

Ankara’da, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek olmak için yapılan eylemde 30 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ankara’da Boğaziçi’ne destek eylemine polis müdahalesi: 30 kişi gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Melih Bulu'ya karşı yapılan eylemlerde gözaltına alınan öğrenciler için tutuklama kararı çıkması üzerine Ankara'da destek eylemi yapılmak istendi.

ANKA’da yer alan habere göre, polis gruba biber gazıyla müdahale etti. Konur Sokak'ta yapılan basın açıklamasını ardından güvenlik güçleri eylemcilere dağılmasını söyledi. Ardından polis bazı eylemcileri gözaltına aldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, 30 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

BOĞAZİÇİ EYLEMLERİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 yılında AKP'den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'ne kararname ile rektör olarak atadı.

Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanması, öğrenciler ve akademisyenlerin sert tepkisine neden oldu. Yapılan atamanın kabul edilemez olduğunu ve Bulu’nun kayyum olduğunu söyleyen öğrenciler, 4 Ocak Pazartesi Boğaziçi Üniversitesi'nde eylem düzenledi. Polis, burada öğrencilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Üniversite kapısına kelepçe vuruldu. Polis müdahalesinin tepki çektiği eylemlerin ardından birçok öğrenci de gözaltına alındı. Öğrencilerin serbest bırakılmasının ardından devam eden eylemler 2 Ocak’tan bu yana devam ediyor.

Devam eden protesto gösterilerinde, polisin sert müdahalesi sonucu yüzlerce kişi gözaltına alındı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol