birgün

2° AÇIK

GÜNCEL 08.01.2021 16:55

Ankara’da, Boğaziçi protestolarında gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakılıyor

Ankara'da polis, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma eylemleri gösterenlere müdahale etti. 30 kişi gözaltına alındı. Öğrenciler ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Ankara’da, Boğaziçi protestolarında gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakılıyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak Melih Bulu’nun atanmasına yönelik protestolar devam ediyor.

Bugün birçok farklı şehirde Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma eylemleri düzenlendi. Ankara'da polis eyleme müdahale etti, çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. AA, gözaltı sayısını 30 olarak açıkladı.

Rektör Melih Bulu’yu protesto için Boğaziçi Üniversitesi dışında Hopa’da ve Ankara’da da Boğaziçili öğrencilerle dayanışma eylemleri düzenlendi. Ankara’da Hacettepe Üniversitesi öğrencileri “Kayyum rektör istemiyoruz! Hacettepe öğrencileri Boğaziçi’nin yanında” diyerek yemekhane önünde buluştular. Protestocular, Boğaziçili öğrencilerin yanlarında olduklarını dile getirdiler.

'FERMAN PADİŞAHIN, ÜNİVERSİTELER BİZİMDİR'

Ankara’da ayrıca farklı üniversitelerden öğrenciler de Güvenpark’ta buluşarak basın açıklaması yapmak istediler, ancak polis izin vermedi. Basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere polis müdahale etti ve birçok kişi gözaltına alındı.

Artvin’in Hopa ilçesinde de Boğaziçi Üniversiteli öğrencilerle dayanışmak için “Ferman padişahın üniversiteler, sokaklar bizimdir” denilerek bir yürüyüş gerçekleştirildi.

ANKA’nın aktardığına göre, Ankara Güvenpark'taki eyleme polis müdahale ederek çok sayıda öğrenciyi gözaltına alırken olayı görüntüleyen KRT TV ekibi engellenmeye çalışıldı. KRT TV kameramanı da gözaltına alınanları görüntülemesini önlemek isteyen polisler tarafından engellenmeye çalışıldı. Görüntü almaya devam eden KRT TV kameramanına polisin sert müdahalesi de dikkat çekti.

SERBEST BIRAKILDILAR

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek için Güvenpark'ta eylem yapmak isterken gözaltına alınan öğrenciler emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakılıdı. Eylem öncesi evlerinin önünden gözaltına alınan öğrenciler de 3 saat emniyet otoparkında araç içinde tutulduktan sonra resmi işlem yapılmadan serbest bırakıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol