Ankara'nın Bala ilçesi Ziraat Odası Başkanı Nizamettin G., genel sekreteri İzzet K. ve polis Aytekin A., iş insanı A.A.'yı sahte belgelerle Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kaydedip, Ziraat Odası Meclis üyesi olarak göstererek, para karşılığında silah taşıma ruhsatı almasını sağladıkları iddiasıyla tutuklandı.

Ankara'da ilçe ziraat odası yöneticileri ve bir polis, sahte evrak soruşturmasında tutuklandı

Ankara Bala Ziraat Odası Başkanı Nizamettin G., genel sekreter İzzet K. ve polis Aytekin A., para karşılığı bir iş insanının sahte belgelerle silah taşıma ruhsatı almasını sağladıkları iddiasıyla tutuklandı.

Yazılım firması sahibi A.A., Aralık 2021'de silah taşıma ruhsatında eksik evrak bulunduğu gerekçesiyle emniyet tarafından aranarak, silahını teslim etmesi istendi. Bala ilçesi Ziraat Odası Meclis Üyesi olduktan sonra silah taşıma ruhsatı alan A.A., belgelerin sahte olduğundan şüphelenerek avukatı aracılığıyla, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu.

EMNİYETTEKİ İŞLEMLERİN ARDINDAN RUHSAT ALDI

A.A., ifadesinde Aytekin A,’nın kendisine ruhsat alabilmesi için Ziraat Odası Meclis Üyesi olma teklifinde bulunduğunu söyledi. Nizamettin G.'nin yönlendirmesiyle Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıt olup, belli şartları yerine getirdikten sonra meclis üyesi olduğunu söyledi. Daha sonra Aytekin A., ile birlikte emniyetteki işlemleri hallederek ruhsat aldığını; işlemlerde herhangi bir usulsüzlük olduğunu bilmediğini öne sürdü.

KENDİ İSMİ YERİNE BAŞKASININ İSMİNİ GÖRDÜ

A.A., bir süre sonra da Nizamettin G.'nin kendisini arayarak, odanın kırtasiye masrafları için 25 bin lira para istediğini iddia etti. Paranın çok olduğunu söylemesi üzerine pazarlık yaparak 13 bin liraya düşürdüğünü; ancak durumu aktardığı Aytekin A.’nın, 'para gönderme' demesi üzerine sadece 300 lira gönderdiğini ileri sürdü. A.A., emniyetin araması üzerine Nizamettin G.’den tekrar evrak istediğini, ısrarları üzerine gönderdiği evrakları Yüksek Seçim Kurulu’nun sitesinde karşılaştırdığında kendi ismi yerine başkasının ismini görünce evrakların sahte olabileceğini düşünerek şikayetçi olduğunu söyledi.

‘KUMPAS KURULDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

A.A.’nın başvurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan Nizamettin G. belgedeki imzanın kendisine ait olduğunu belirterek, "Bahsedilen belge odada memur olarak çalışan hatırladığım kadarıyla Ağustos 2021’de ölen kişi tarafından hazırlanmış. İmza benim; ancak belgenin içeriğinden haberim yok. Şikayetçi şahsı çiftçi olarak tanırım, meclis üyeliği yok. İddia ettiği gibi de bu kişiden para istemedim ve hiç para almadım. Böyle bir suç işleseydim istifa ederdim. Halen oda başkanlığını sürdürüyorum. İlçede tanınan biriyim. Yaklaşan oda seçimleri nedeniyle birileri tarafından kumpas kurulduğunu düşünüyorum” diyerek suçlamaları kabul etmedi.

3 ŞÜPHELİ ‘RÜŞVET’ SUÇUNDAN TUTUKLANDI

Diğer şüpheliler polis Aytekin A. ile belgede imzası bulunan Bala Ziraat Odası Genel Sekreteri İzzet K. de suçlamaları reddetti. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından 30 Eylül’de adliyeye sevk edildi. 3 şüpheli de savcılık sorgularının ardından sevk edildikleri nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından 'resmi belgede sahtecilik' ve 'rüşvet' suçundan tutuklandı. Savcılığın olayla ilgili soruşturması sürüyor.

(DHA)