birgün

26° AÇIK

KADIN 16.06.2021 20:08

Ankara’da, ‘İstanbul Sözleşmesi’ açıklamasına polis müdahalesi: Çok sayıda kadın gözaltında

Ankara’da İstanbul Sözleşmesi Kampanya Grubu tarafından düzenlenen “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” eylemine davet açıklamasına polis müdahale etti. Çok sayıda kadının gözaltına alındığı kaydedildi.

Ankara’da, ‘İstanbul Sözleşmesi’ açıklamasına polis müdahalesi: Çok sayıda kadın gözaltında

Ankara’da kadınların İstanbul’da yapılacak “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” eylemine davet açıklamasına polis müdahale etti, kadınlara biber gazı sıktı. Çok sayıda kadın gözaltına alındı.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Ankara Kampanya Grubu’nun çağrısıyla Sakarya Caddesi’nde 18.30’da buluşanlar, 19 Haziran günü düzenlenecek İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz Mitingi’ne çağrı eylemi yapmak istedi. Basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis izin vermedi. Gruptan dağılmasını isteyen polisler, kadınlara biber gazıyla müdahale etti. Çok sayıda kadın gözaltına alındı.

Türkiye’nin çekilme kararı aldığı ve kadına karşı şiddetin önlenmesini hedefleyen İstanbul Sözleşmesi, 1 Temmuz’da geçerliliğini kaybedecek. Erdoğan’ın imzasıyla 20 Mart’ta alınan bu kararın hukuken ve kadınlar nezdinde geçerliliği olmadığını savunan kadın örgütleri, 19 Haziran Cumartesi günü İstanbul Maltepe’de “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” mitingi düzenleyecek.

Fotoğraf: ETHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol