birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Ankara'da sıcak saatler: 50+1 tartışmasının ardından Bahçeli ile Erdoğan'dan sürpriz görüşme

Siyasette son günlerde cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartı tartışılıyor. Karamollaoğlu'nun, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartından şikayet ettiğini aktarmasının ardından Bahçeli "Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli, yüzde 50+1'dir" çıkışını yapmıştı. Yaşananların ardından Erdoğan ile Bahçeli, Saray'da görüştü

SİYASET 17.11.2021 13:46
Ankara'da sıcak saatler: 50+1 tartışmasının ardından Bahçeli ile Erdoğan'dan sürpriz görüşme
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda görüştü.

Görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü.

Görüşmeden sonra herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan ayrılarak partisinin genel merkezine gitti.

Bahçeli, Erdoğan'a Türk dünyası haritası hediye etti.

ankara-da-sicak-saatler-50-1-tartismasinin-ardindan-bahceli-ile-erdogan-dan-surpriz-gorusme-945051-1.

"50+1" TARTIŞMASI

Siyasette son günlerde cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartı tartışılıyor.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşme sonrası, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartından şikayet ettiğini aktarmıştı.

MHP lideri Bahçeli de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli, yüzde 50+1'dir. Yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi, çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal teşkil edecek bir şekildir. Milletvekili seçmiyoruz, belediye başkanı seçmiyoruz, cumhurun bütününü temsil edecek Cumhurbaşkanı seçiyoruz. Yüzde 50+1 oyu eleştirenleri anlayışla karşılamamız, bunu felaket olarak yorumlayan karamsarları makul bulmamız abesle iştigaldir" demişti.

Erdoğan ise bugünkü grup toplantısının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada 50+1 tartışmasına ilişkin, "Bunların hepsi maalesef yalan dolan, bu tür şeyler. Bu konularla, özellikle Anayasa değişikliğiyle ilgili karar merci parlamentodur" ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol