birgün

-1° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 30.11.2021 18:00

Ankara'da simit zammı onaylandı: 3 liraya satılacak

Ankara’da simide gelen 50 kuruşluk zam kesinleşti ve simit fiyatı 3 liraya çıktı.  Ankara Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner, gelen 50 kuruşluk zammı onayladıklarını aktararak, “Dolar artınca her şey artıyor” dedi.

Ankara'da simit zammı onaylandı: 3 liraya satılacak

Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Savaş Delibaş, üyelerini toplayarak girdi maliyetleri nedeniyle simide 50 kuruş zam yapma kararı almıştı. Zamla birlikte simidin Ankara'da 3 liraya satılabilmesi için kararın Ankara Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nin onayından geçmesi gerekiyordu.

Birlik Başkanı Mehmet Yiğiner, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada simide gelen 50 kuruşluk zammı onayladıklarını bildirerek, “Una zam geldi. Susam fiyatları yüzde 300 arttı. Her şeye aşırı zam geldi. Simitçi mağdurdu. Biz de 3 lira yaptık ama ileride ne olacak bilemiyoruz. Dükkanları kira. Tezgahta satıyorlar, ona göre kirası var. Elektrik, su, doğalgaz, yanında çalıştıkları elemanların giderleri var. Ona göre 3 lira makul. İstanbul’da da 3,5 lira oldu. Belki onların giderleri daha fazladır” diye konuştu.

Türk lirasının dolar kuru karşısında gün içerisinde ani değer kaybının Türkiye’deki tüm kesimleri etkilediğini kaydeden Yiğiner, “Dolar artınca her şey artıyor. Enerji fiyatları artıyor. Çiftçinin, normal vatandaşın kullandığı motorin, benzin artıyor. Hepsi bunlar birbirine bağlı gidiyor, dişlinin bir parçası gibi” dedi.

Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası, simide gelen zammın detaylarını ve yeni tarifeyi odada düzenlenecek basın toplantısıyla duyuracak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol