birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 22.12.2020 13:38

Ankara'da tiner dökülerek yakılan ve bıçaklanan sokak köpeği yaşama tutundu

Ankara'da tiner dökülerek yakılan ve bıçakla karnı kesilmiş halde bulunan sokak köpeği 'Liya', yaklaşık 10 ay süren tedavi ve bakım sürecinin ardından sağlığına kavuşarak yeniden yürümeye başladı.

Ankara'da tiner dökülerek yakılan ve bıçaklanan sokak köpeği yaşama tutundu

Ankara'da hayvansever Volkan Koç, kendisine gelen ihbarla Dikmen semtinde tiner dökülerek yakılan ve bıçakla karnı kesilen sokak köpeğini buldu. Koç, kendi imkanları ile 12 yaşındaki köpeği tedavi amacıyla hayvan hastanesine götürdü.

Burada yaklaşık 3.5 ay tedavi gören sokak köpeği yaşama tutundu. Volkan Koç ve eşi Canan Kapan Koç ile 'Liya' adını verdikleri köpeği daha sonra evlerinde götürerek, kendi imkanları ile bakmaya başladı. Liya, 7 aylık bakım ile tamamen sağlığına kavuştu. Mucize bir şekilde yürümeye başlayan 'Liya', şimdi barınakta diğer köpekler ile birlikte yaşıyor.

Hayvansever Volkan Koç, 'Liya'nın çok özel bir köpek olduğunu söyleyerek, "Çünkü onun hikayesi gerçekten çok acıklı. Bulduğumuzda maalesef üzerine tiner dökülüp yakılmış, ölmediği için de karın bölgesi bıçakla açılmış şekildeydi. Çok üzülmüştük onu aldığımızda. 12 yaşında bir çocuğumuz. Kurtuluşu gerçekten mucize, aylarca tedavi gördü. Tedavi sonu maalesef ayağa kalkamadı. Uzun bir süre felç kaldı. Ona evimde eşim ile birlikte baktık, ayağa kaldırdık. 'Liya' gerçekten bir mucize. Şu an bizimle birlikte yaşıyor. Kurtardık Allah'ın izniyle ve şu an çok mutlu. Yaşadığı acıları hatırladıkça insan olarak ben üzülüyorum. Bir insan bunu yapamaz, bu kadar cani olamaz" dedi.

'İNSAN GÖRDÜĞÜ ZAMAN KAÇACAK YER ARIYOR'

'Liya'nın yaşadığı olaydan sonra insanlara yaklaşmadığını söyleyen Koç, "Biz dahil hiçbir insana yaklaşmıyor. İnsan gördüğü zaman kaçacak yer arıyor. En tenha yer nereyse oraya sinmeye çalışıyor. İnsanlardan çok korkuyor. Bence de çok haklı. Hayvan hakları yasasının bir an önce çıkması gerekiyor. Hiçbir canlı mal değildir. Doğada bizim kadar yaşam hakları var. En ağır cezanın bir insana verildiği gibi hayvanlara şiddet uygulayanların, hayvanlara kötü muamele yapanların da çekmesini istiyorum" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol