birgün

23° AZ BULUTLU

YAŞAM 20.11.2016 07:59

Ankara’da tiyatro rüzgârı

Bu yıl 21’incisi düzenlenen Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali görkemli bir galayla açılış yaptı. Festival kapsamında düzenlenen ödül törenine, konuşmalar damga vurdu

Ankara’da tiyatro rüzgârı

BURCU CANSU burcucansu@birgun.net @burcu_cansu

21. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali, düzenlenen görkemli bir gala ile başladı. Festival kapılarını HÜ Ankara Devlet Konservatuvarı Müzikal Topluluğu'nun "Broadway Şarkıları Konseri" ile DT Büyük Tiyatro'da açtı. “Festival Onur Ödülü” usta sanatçı Tamer Levent’e , “Festival Emek Ödülü” ise tiyatro sanatını teşvik eden Ömer Şahinbaş’a verildi.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından 18-28 Kasım tarihlerinde düzenlenecek festivalde 33 salon oyunu, 4 atölye çalışması ve 1 konferans olmak üzere 38 etkinlik yer alacak. Festival Büyük Tiyatro’da düzenlenen açılış töreni ile Ankaralı sanatseverlere ''merhaba'' dedi.

10 gün sürecek festivalin açılışı Ankara Devlet Konservatuvarı Müzikal Topluluğu'nun "Broadway Şarkıları Konseri" ile yapıldı. Festival galasının düzenlendiği Büyük Tiyatro, sanatseverlerle dolup taştı.

Galanın sunuculuğunu üstlenen Belit Özükan’ın gericiliğe karşı yaptığı konuşma salondan dakikalarca alkış aldı. Özükan, “Sanat bize küçük kızların tecavüzcüsü ile evlendirilmemesi gerektiğini öğretir. Sanat bize göçük altında kalan işçilerin, iş makinalarından daha önemli olduğunu öğretir. Sanat bize güdülmeye ihtiyaç duyan koyunlar olmadığımızı öğretir” dedi.

Mücadele tiyatroyla devam ediyor
Festivalin açılış konuşmasını TAKSAV Genel Başkanı Prof. Dr. Selçuk Candansayar yaptı. Ülkenin yine zor günlerden geçtiğini belirten Candansayar, şunları söyledi:

''TAKSAV Türkiye’de böylesi zor zamanlarda 90’larda çok büyük zorlukları aşıp ayakta kalmayı başarmış, yenilmediğini göstermek isteyen insanların bir araya gelmesi ile kurulmuş bir vakıftır. Bu toplumun ve dünyanın daha iyi bir yer olabileceğini, başka bir hayatın mümkün olabileceğini gösterme mücadelesinde Can Yücel, Rıfat Ilgaz, Korkut Boratav, Oğuzhan Müftüoğlu, hepsi bir araya geldi ve bu vakfı kurdu.

Aklın, bilimin gerçeği aramadaki en önemli araç olduğunu göstermek ve dayanışmadan, ortaklaşmadan dünyayı değiştirmenin mümkün olmadığını göstermek, bunun için en önemli aracın sanat olduğunu göstermek amacımızdır. O yüzden bir aradayız. Ayaktayız, hiç yıkılmayacağız”

Ödüller takdim edildi
Önceki yıllarda Kerim Afşar, Genco Erkal, Yıldız Kenter, Erol Demiröz, Savaş Yurttaş, Haluk Bilginer’in aralarında bulunduğu 20 tiyatro sanatçısına verilen "Festival Onur Ödülü" bu yıl usta sanatçı Tamer Levent'e; Sevda Şener, Ayşegül Yüksel, Türel Ezici, Hüsamettin Eraslan, Şenol Tiryaki’ye verilen "Festival Emek Ödülü" ise 17 yıldır tiyatroya başka bir pencereden destek sunan, Direkler Arası Seyirci Ödülleri ile tiyatro sanatını teşvik eden Ömer Şahinbaş'a takdim edildi.

Şahinbaş’a ödülünü, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'dan aldı. Konuşmasında “Vurdu, vurdu, vuruldu” denilen Karadeniz fıkrasını anımsatan Şahinbaş, “ Benimki de verdi, verdi, ödülü aldı” dedi.
Çankaya Belediyesi Başkanı Alper Taşdelen ise Tamer Levent’e ödülünü takdim etti. Levent, “Bu ödülü almak benim için çok büyük bir gurur ve göz yaşartacak kadar mutluluk verici” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız